Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Odszkodowania w końcu trafią do rodzin ofiar zamachu. Walczyli o nie od 2004 roku

am 17:23 2 maja 2018
twitter.com
Sąd Federalny w Stanach Zjednoczonych orzekł, że Iran ma obowiązek zapłacić rodzinom ofiar na World Trade Center 6 miliardów dolarów w ramach odszkodowania. Pieniądze mają trafić do rodzin zaledwie tysiąca, z trzech tysięcy ofiar zamachu.

Sędzia George B. Daniels wydanym wyrokiem zobowiązał Islamską Republikę Iranu do wypłaty 6 miliardów dolarów na rzecz odszkodowań dla rodzin ofiar zamachu. Zbiorowy pozew wystosowano już w 2004 roku, jednak dopiero dwa lata temu zmiany w amerykańskim prawie umożliwiły na uprawomocnienie tego wyroku. Decyzja mogła zapaść dzięki wprowadzeniu „Justice Against Sponsors of Terrorism Act”, czyli prawa umożliwiającego karanie za finansowanie terroryzmu.

Decyzja wydaje się co najmniej kontrowersyjna z uwagi na fakt, że ani jeden z 19 zamachowców nie pochodził z Iranu. Ponadto w uzasadnieniu znalazło się stwierdzenie o współpracy Iranu z zamachowcami. Jednak komisja badająca zdarzenia z 11 września 2001 roku nigdy nie udowodniła takiego związku.

Kwoty odszkodowania, na mocy sędziowskiego  rozporządzenia, rozdzielone będą w następujący sposób: 12,5 miliona dla współmałżonka ofiary, 8,5 miliona dla rodzica, tyle samo dla dziecka i 4,25 miliona dla każdego z rodzeństwa.

 –W grudniu 2011 roku, dowody zebrane przez Sąd Federalny Nowego Jorku wskazały, że dostarczenie irańskiej broni i materiałów al-Kaidzie było bezpośrednią przyczyną zamachu na World Trade Center oraz wynikające z tego faktu cierpienia, śmierć i uszczerbek – argumentował reprezentujący rodziny ofiar adwokat Robert Haefele.

 

Źródło: ladbible.com, pch24.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - HANNA SHEN, EWA ISZORO - NIE MOŻNA WIERZYĆ CHIŃSKIM DANYM NA TEMAT EPIDEMII
Wczytuję komentarze...
Najnowsze