Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Odszedł Powstaniec Warszawski, Władysław Rosiński ps. Zapałka

JJ 14:45 20 grudnia 2020
Władysław Rosiński ps. Zapałka rozmawia z premierem Mateuszem Morawieckim, 1 sierpnia 2020 r.Twitter/Mateusz Morawiecki, fot. Krystian Maj/KPRM
– Na wieczną wartę odszedł pan Władysław Rosiński ps. Zapałka – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, który podzielił się osobistym wspomnieniem związanym z 94-letnim powstańcem ze zgrupowania Chrobry II.

 

– Mój pseudonim to "Zapałka", tak mnie nazywali chłopcy w przedwojennej szkole i przez szereg lat o tej zapałce zupełnie zapomniałem, ale był taki moment, że musiałem składać przysięgę Armii Krajowej i zapytano mnie o mój pseudonim, jaki ja chciałbym sobie nadać, więc wpadło mi na myśl właśnie to moje przezwanie – wspominał żołnierz na konferencji prasowej BohaterON w lipcu 2020 r.

– W „zapałce” są takie dwa człony: "zapał" i "ka" - ten zapał powstał we mnie w 39 roku, jak widziałem płonący zamek i niszczoną Warszawę, jak żołnierz niemiecki deptał nasz kraj i jak dalej ktoś zechce niszczyć nasz kraj, będziemy bronić tego wszystkiego, bo to jest dziedzictwo wielkie, trudne do odbudowania, ale nie upadniemy dokąd będziemy żyć. Ten zapał powstał we mnie wtedy, kiedy zaczęła się Polska przewracać, trwał przez całą okupację i trwa do dzisiaj i będzie trwał wspierany przez tą Panią (Agnieszka Łesiuk Krajewska z BohaterON) do końca mojego życia! - podkreślał wówczas.

Urodzony 2 lipca 1926 r. Władysław Rosiński, strzelec zgrupowania Chrobry II w rocznicę Powstania Warszawskiego spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, który odwiedził powstańca wraz z przedstawicielami akcji BohaterON.

 

– Na wieczną wartę odszedł pan Władysław Rosiński ps. Zapałka. Odwiedziłem Go w tym roku, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Pokazał mi swoje spisane wspomnienia, które później zostały powielone - nie możemy zapomnieć o naszej wspólnej historii! Będziemy o Panu pamiętać – napisał szef polskiego rządu na Twitterze.

Piękne wspomnienie bohatera Powstania Warszawskiego opublikowano także na facebookowym profilu BohaterON:

 

 

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie. 

Cześć i chwała bohaterom!

Źródło: Twitter/Mateusz Morawiecki, Facebook/BohaterON, www.1944.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze