Odnaleziono szczątki 251 osób. Wagony z ciałami wciąż w Torezie

mk, ap 21-07-2014, 15:16
Artykuł
Prezydent Rumunii Traian Basescu
Flickr/ EPP/ CC BY 2.0

Prezydent Rumunii Traian Basescu oświadczył, że Rosja występuje jako "partner terrorystów" we wschodniej Ukrainie i jest "współodpowiedzialna za zestrzelenie" malezyjskiego samolotu. Zaapelował do UE o ostrzejsze sankcje wobec Moskwy.

23.35


 

23.10

Prezydent Rumunii Traian Basescu oświadczył, że Rosja występuje jako "partner terrorystów" we wschodniej Ukrainie i jest "współodpowiedzialna za zestrzelenie" malezyjskiego samolotu. Zaapelował do UE o ostrzejsze sankcje wobec Moskwy.

- Odpowiedzialność za tragedię powietrzną na Ukrainie ponoszą grupy terrorystów i w tym samym stopniu Rosja, która udostępnia bro - powiedział Basescu.

Basescu skrytykował też Unię Europejską, która - jego zdaniem - powinna zastosować ostre sankcje wobec Rosji, by "ją zniechęcić do podsycania konfliktu wywołanego przez terrorystów we wschodniej Ukrainie".

Ostrożne podejście do kwestii wdrożenia trzeciej fazy sankcji wobec Rosji byłoby - zdaniem Basescu - błędem. - Im później zastosujemy środki studzące entuzjazm (prezydenta Władimira) Putina do odtworzenia dawnego imperium radzieckiego, tym drożej zapłacimy - oświadczył prezydent Rumunii, który zachęca unijnych przywódców do postawienia spraw bezpieczeństwa przed "interesami gospodarczymi".


 

21.41

RB ONZ potępiła zestrzelenie malezyjskiego samolotu nad Ukrainą

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie uchwaliła rezolucję potępiającą domniemane zestrzelenie nad Ukrainą malezyjskiego samolotu.

Od zbrojnych grup, kontrolujących rejon, w którym spadł samolot, zażądano umożliwienia ekspertom nieograniczonego i bezpiecznego dostępu do miejsca katastrofy.

Rezolucja żąda niezależnego śledztwa oraz pociągnięcia do odpowiedzialności tych, którzy są odpowiedzialni za tę tragedię. Wszystkie kraje wezwano do pełnej współpracy przy ustalaniu odpowiedzialności.


 

19.40

Poroszenko: Nieprawda, że ukraiński samolot leciał przy malezyjskim

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział w wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CNN, że nieprawdą jest, iż ukraiński samolot wojskowy leciał w czwartek w pobliżu malezyjskiego samolotu pasażerskiego, który się rozbił.

Poroszenko podkreślił, że w dniu katastrofy wszystkie ukraińskie samoloty wojskowe pozostawały na ziemi.

Odnosząc się do oświadczeń rosyjskiego ministerstwa obrony, które twierdziło, że ukraiński samolot wojskowy był widziany w odległości 3-5 km od samolotu malezyjskiego, gdy ten spadł, prezydent Ukrainy powiedział CNN: "To nieprawda".

Dodał, że Ukraina jest gotowa na wszelkie dochodzenia w sprawie swych samolotów i że Rosjanie powinni przedstawić dowody prezentowanych twierdzeń.

Poroszenko zaznaczył też, że w chwili incydentu przestrzeń powietrzna nad wschodnią Ukrainą była monitorowana przez wiele systemów obserwacyjnych. - Wszyscy wiedzą, że w czasie, gdy doszło do tragedii, wszystkie ukraińskie samoloty były na ziemi - powiedział Poroszenko w wywiadzie dla CNN.


19.19

Administracja Poroszenki potwierdza: Pociąg wyjechał z miasta Torez

Administracja prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki potwierdziła, że pociąg z ciałami ofiar czwartkowej katastrofy malezyjskiego Boeinga 777 wyjechał z miasta Torez na wschodzie kraju do Charkowa.

Informację o wyjeździe pociągu przekazał prezydentowi szef komisji państwowej ds. badania przyczyn katastrofy, wicepremier Wołodymyr Hrojsman.

- Prezydent nakazał siłom zbrojnym zastosowanie wszelkich niezbędnych środków dla zabezpieczenia ruchu pociągu do miejsca docelowego - głosi komunikat urzędu prezydenckiego w Kijowie.


 

19.00

Premier Malezji: W Charkowie ciała ofiar będą przekazane władzom Holandii

Pociąg, wiozący ciała ofiar czwartkowej katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego, jest w drodze do Charkowa. W tym mieście ciała zostaną przekazane holenderskim władzom - powiedział premier Malezji Mohamed Najib bin Abdul Razak.

Następnie zwłoki zostaną przetransportowane samolotem do Amsterdamu - dodał premier Malezji.


18.50

Premier Malezji: Separatyści oddadzą czarne skrzynki

Premier Malezji Mohamed Najib bin Abdul Razak poinformował, że przywódca rosyjskich terrorystów na Ukrainie jeszcze tego dnia przekaże malezyjskim śledczym czarne skrzynki zestrzelonego w czwartek samolotu linii Malaysia Airlines.

Szef rządu powiedział też, że osiągnął porozumienie z przywódcą terrorystów Aleksandrem Borodajem w sprawie umożliwienia śledczym "bezpiecznego dostępu" do miejsca katastrofy Boeinga 777.


18.35

Pociąg z ciałami ofiar katastrofy malezyjskiego samolotu opuścił stację w mieście Torez.

 

Pociąg złożony z wagonów chłodni, wiozący ciała 298 ofiar czwartkowej katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego, odjechał z miasta Torez we wschodniej Ukrainie - poinformowała agencja Associated Press.

 

Reporter agencji widział, jak pociąg opuszczał Torez, miasto w obwodzie donieckim leżące kilkanaście kilometrów od miejsca, gdzie spadł Boeing 777. Stacja docelowa pociągu nie jest znana - pisze AP.

 


18.11

Steinmeier za zwiększeniem presji na Rosję

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier opowiedział się  za zwiększeniem presji na Rosję, ale nie zajął konkretnego stanowiska w sprawie zaostrzenia sankcji.

Po spotkaniu z szefem węgierskiej dyplomacji Tiborem Navracsicsem w Berlinie Steinmeier powiedział: "Musi nam się udać przekonać Rosję, by wyraźniej odcięła się od dążeń separatystycznych we wschodniej Ukrainie".


 

17.55

Kanada zapowiada nowe sankcje dla Rosji

Kanada, we współpracy z USA i krajami europejskimi, wprowadzi nowe sankcje przeciwko Rosji w związku z zestrzeleniem malezyjskiego samolotu pasażerskiego na wschodzie Ukrainy - zapowiedział premier Stephen Harper.

"Obrzydliwe przestępstwo jakim było zestrzelenie cywilnego samolotu w ubiegłym tygodniu jest bezpośrednim wynikiem wojskowej agresji Rosji i nielegalnej okupacji Ukrainy" - napisał Harper w komunikacie. Katastrofa ta "świadczy o konieczności dalszego wywierania presji na reżim (prezydenta Rosji Władimira - red.) Putina przez społeczność międzynarodową" - dodał.

Dlatego "rząd Kanady wprowadzi nowe sankcje wobec szerokiego zakresu podmiotów związanych z różnymi rosyjskimi sektorami" - ogłosił premier.


 

17.40

Wicepremier Ukrainy: Podejrzewamy manipulacje z czarnymi skrzynkami

Terrotyści kontrolujący teren katastrofy malezyjskiego samolotu na wschodzie Ukrainy gotowi są przekazać jego czarne skrzynki międzynarodowym ekspertom lotniczym, jednak są podejrzenia, że przy rejestratorach manipulowały rosyjskie służby specjalne.

Takie informacje i podejrzenia przedstawił wicepremier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman. Stoi on na czele ukraińskiej komisji państwowej, badającej przyczyny czwartkowej tragedii.

- Wiemy, że przez te wszystkie cztery dni (od katastrofy) służby specjalne Federacji Rosyjskiej prowadziły działania, by zatrzeć ślady wskazujące, w jaki sposób tego dokonano (zestrzelenia samolotu) – oświadczył na briefingu Hrojsman.

- Mamy także informacje, że bojownicy prorosyjscy i rosyjscy chcą przekazać czarne skrzynki przedstawicielom Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego ICAO. Mówi to tylko o tym, że przez wszystkie te dni rejestratory znajdowały się w ich rękach i że dokonywano z nimi jakichś działań – powiedział wicepremier.


 

17.32

Obama: Jeśli Rosja będzie dalej wspierać separatystów na Ukrainie, jeszcze bardziej się odizoluje i będzie ponosić coraz większe koszty.

Prezydent Obama zaakcentował, że jeśli Rosja będzie dalej wspierać separatystów na Ukrainie, jeszcze bardziej się odizoluje i będzie ponosić coraz większe koszty. Podkreślił zarazem, że nadal preferuje szukanie dyplomatycznego rozwiązania konfliktu na Ukrainie i wierzy, że jest to możliwe.


 

17.28

Obama: Rosja i prezydent Putin są bezpośrednio odpowiedzialni za zmuszenie separatystów do współpracy ze śledztwem.

Prezydent USA Barack Obama podkreślił na briefingu, że Rosja i prezydent Władimir Putin są bezpośrednio odpowiedzialni za zmuszenie prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy do współpracy ze śledztwem w sprawie katastrofy malezyjskiego samolotu.


 

17.24

Obama: Separatyści wciąż blokują śledczym dostęp do wraku malezyjskiego samolotu.

 Prezydent USA wskazał, że separatyści wciąż blokują śledczym dostęp do szczątków Boeinga 777 linii Malaysia Airlines, który rozbił się w czwartek na wchodzie Ukrainy, na terenach kontrolowanych przez separatystów. Zginęło wszystkie 298 osób na pokładzie.

 Prezydent zarzucił separatystom usuwanie dowodów i zwłok z miejsca katastrofy i dodał, że nasuwa to pytanie, "co konkretnie próbują oni ukryć?".

 


 

17.10

Poszukiwanie ciał zostało zakończone

Ekipy ratownicze zakończyły poszukiwania ciał ofiar katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego, który rozbił się w ubiegłym tygodniu w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy –  poinformował wicepremier Wołodymyr Hrojsman.

- Zgodnie z raportem Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy poszukiwania ciał ofiar katastrofy zostały zakończone. Możemy stwierdzić, że znaleziono 282 ciała i 87 fragmentów ciał, które należą do 16 osób – powiedział Hrojsman na briefingu prasowym.

Ukraiński wicepremier dodał, że pociąg z ciałami ofiar katastrofy malezyjskiego samolotu odjedzie do Charkowa po godz. 18 czasu polskiego.


 

15.43

Zdjęcie satelitarne miejsca katastrofy.

 


 

15.17

Czołgi na uliacach Doniecka.

 

 


 

15.04

Czterech zabitych w walkach w Doniecku

W rezultacie walk w rejonie dworca kolejowego i lotniska w Doniecku na wschodzie Ukrainy zginęło w poniedziałek czterech ludzi, a dwóch innych zostało rannych – poinformowały władze obwodu donieckiego, powołując się na służby medyczne.

Obwodowe władze zaznaczyły, iż na razie nie dysponują informacjami, kim są ofiary.

Rząd Ukrainy zaprzecza, by wysłał regularne jednostki wojskowe do śródmieścia opanowanego w kwietniu przez prorosyjskich separatystów Doniecka, ale przyznaje, że z rebeliantami walczą tam niewielkie "zorganizowane we własnym zakresie" zbrojne grupy proukraińskie.

W rejon dworca kolejowego uderzyło w poniedziałek rano kilka pocisków artyleryjskich, wybijając szyby w jego budynkach. Jednak wczesnym popołudniem lokalne władze poinformowały, że pociągi kursują normalnie, a dworzec został tylko lekko uszkodzony.


14.58

Zapaliły się szczątki samolotu:

 


 

13.58

Rosyjski prezydent Władimir Putin spotka się z Radą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, aby omówić m.in. kwestie gwarancji suwerenności kraju po wznowieniu walk na wschodzie Ukrainy i zestrzeleniu w regionie malezyjskiego samolotu.

W oświadczeniu Kremla napisano, że Rada omówi kwestie związane z "zagwarantowaniem suwerenności i terytorialnej integralności Federacji Rosyjskiej".

Rada Bezpieczeństwa FR jest ciałem doradczym prezydenta. W jej skład wchodzą m.in.: premier, przewodniczący obu izb parlamentu (Dumy Państwowej i Rady Federacji), szef prezydenckiej administracji (kancelarii), kluczowi członkowie rządu i szefowie służb specjalnych.


 

13.36

Władze Ukrainy: Armia nie stoi za walkami w Doniecku

Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony poinformowała, że ukraińska armia nie jest odpowiedzialna za eksplozje i walki, do których doszło w poniedziałek w centrum Doniecka na wschodzie Ukrainy.

Wcześniej prorosyjscy terroryści twierdzili, że ukraińskie czołgi próbują przekroczyć granice miasta.

– Próbujemy utorować dostęp do miasta, niszcząc punkty kontrolne terrorystów. Jeśli w centrum miasta dochodzi do eksplozji - to nie są to ukraińscy żołnierze – oświadczył na konferencji prasowej rzecznik Rady Andrij Ły

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy