Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Odnaleziono siódme ciało polskiego żołnierza na Westerplatte! Możliwe, że większość od 80 lat spoczywa 40 cm pod ziemią w miejscu, gdzie spacerujemy

K.B. 16:22 25 października 2019
Telewizja Republika
Gościem red. Adriana Stankowskiego w programie Republika po Południu był wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin. W Telewizji Republika wiceminister poinformował o kolejnym odkryciu na Westerplatte. – Chcę poinformować, że dzisiaj już wiemy, że odnaleźliśmy siódme ciało polskiego żołnierza walczącego na Westerplatte i świadczy to o tym, że być może tej ekshumacji nie było w ogóle, albo była fikcyjna i że zdecydowana większość polskich żołnierzy poległych na Westerplatte od 80 lat spoczywała w sposób nieuporządkowany, 40-60 cm pod ziemią w miejscu, gdzie spacerowaliśmy przez 80 lat i w ogóle o tym nie wiedzieliśmy- powiedział Sellin.

– Jesteśmy zszokowani. Miesiąc temu w ramach badań archeologicznych, które prowadzimy na Westerplatte od 3 lat rozpoczeliśmy badania w miejscu, gdzie pierwotnie Niemcy dokonali pochówku polskich żołnierzy, którzy zginęli na Westerplatte i chcieliśmy tylko sprawdzić to miejsce, czy przypadkiem nie zachowały się tam jakieś kawałki mundurów albo broni. Nie spodziewaliśmy się tego, co tam znaleźliśmy. Miesiąc temy pokazaliśmy i robiliśmy dużą konferencje prasową, ponieważ odkryliśmy szczątki polskiego żołnierza z Westerplatte. Myśleliśmy, że może ekshumacja, której Niemcy dokonali ponoć w styczniu 1940 roku była niedokładna i to jakiś przypadkowo zagubiony żołnierz, otóż chcę poinformować, że dzisiaj już wiemy, że odnaleźliśmy siódme ciało polskiego żołnierza walczącego na Westerplatte i świadczy to o ty, że być może tej ekshumacji nie było w ogóle, albo była fikcyjna i że zdecydowana większość polskich żołnierzy poległych na Westerplatte od 80 lat spoczywała w sposób nieuporządkowany, 40-60 cm pod ziemią w miejscu, gdzie spacerowaliśmy przez 80 lat i w ogóle o tym nie wiedzieliśmy. Dobrze, że te badania prowadzimy i dobrze, że tego odkrycia dokonaliśmy, bo tym ludziom należy się identyfikacja i myślę, że to jest możliwe. Znamy z imienia i nazwiska wszystkich, którzy polegli i należy im się godny pochówek- powiedział Jarosław Sellin w Telewizji Republika.

– Realne prace nad budową Muzeum Westerplatte zaczęliśmy niedawno, ponieważ trzeba było rozstrzygnąć problem własności gruntów na terenie Westerplatte. Wokół tego wybuchł kompletnie niepotrzebny konflikt wszczęty przez miasto Gdańsk, które nie chciało tego swojego terenu, który tam ma udostępnić na cele budowy tego muzuem, ale załatwiliśmy to specjalną specustawą sejmową i 1 września 2019 wmurowaliśmy kamień węgielny. W ciągu najbliższych 3-4 lat ostatecznie w takim kształcie, jaki sobie wymarzylismy to muzeum będzie zbudowane- powiedział Sellin. 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - HANNA SHEN, EWA ISZORO - NIE MOŻNA WIERZYĆ CHIŃSKIM DANYM NA TEMAT EPIDEMII
Wczytuję komentarze...
Najnowsze