Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Odnaleziono co najmniej 100 sarkofagów i kilkadziesiąt posągów

DW 14:31 15 listopada 2020
Odnaleziono co najmniej 100 sarkofagów i kilkadziesiąt posągówpexels.com
Egipscy urzędnicy ds. zabytków starożytności ogłosili w sobotę odkrycie co najmniej 100 sarkofagów sprzed ponad 2500 lat, w tym części z mumiami w środku, i ok. 40 złoconych posągów. Odkrycia dokonano na rozległej nekropolii faraonów w Sakkarze, na południe od Kairu.

To „największy skarb” znaleziony w Egipcie od kilku lat, tak twierdzą egiptolodzy.

Zapieczętowane drewniane trumny i posągi sprzed ponad 2500 lat zostały wystawione prowizorycznie u stóp słynnej piramidy schodkowej Dżesera w Sakkarze.

Minister ds. zabytków starożytności Chalid el–Anani powiedział na konferencji prasowej, że odkryte przedmioty pochodzą z dynastii Ptolemeuszy, która panowała w starożytnym Egipcie od ok. 320 r. p.n.e. do ok. 30 r. p.n.e.

ee_670_01.

Znalezione sarkofagi i posągi mają być przeniesione do co najmniej trzech muzeów w Kairze, w tym do Wielkiego Muzeum Egipskiego.

Sakkara jest częścią nekropolii w starożytnej egipskiej stolicy Memfis, która obejmuje słynne piramidy w Gizie, a także mniejsze piramidy w Abusir, Dahszur i Abu Roasz. W 1979 r. Memfis wraz z całą nekropolią zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ostatnim ciosem dla badań archeologicznych była epidemia koronawirusa.

Źródło: AFP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze