Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Odkryto masowy grób na terenie byłego więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie!

M.N. 16:34 12 lipca 2018
Fot. Marta Smolańska (IPN)
Na terenie dawnego więzienia przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN ujawnili masowy grób, a w nim szczątki ludzkie należące co najmniej do siedmiu osób. Zostaną one poddane badaniom genetycznym w celu ich identyfikacji. Obecny etap prac poszukiwawczych potrwa do końca tego tygodnia.

Szczątki okryto w końcowej fazie zaplanowanych prac na Rakowieckiej, w miejscu byłego aresztu śledczego. Odnaleźli je archeolodzy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w wąskiej jamie grobowej przy tzw. „pałacu cudów” – pawilonie więzienia, w którym w latach 40. i 50. przesłuchiwano żołnierzy podziemia niepodległościowego. 

– Według nas to niemieckie ofiary z czasu powstania warszawskiego. Byliśmy przekonani, że przeprowadzane po wojnie na terenie aresztu ekshumacje nie mogły być przeprowadzone bardzo starannie, jakieś szczątki musiały zostać w ziemi. Mieliśmy rację — stwierdził prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN w wypowiedzi dla wpolityce.pl. 

Przy szczątkach znaleziono także rzeczy osobiste, m. in. medalik i krzyżyk z fragmentem tkaniny oraz większy krzyż, prawdopodobnie należący do osoby duchownej.

Historycy pracują na Rakowieckiej z przerwami od trzech lat. We wcześniej wskazywanych miejscach nie udało się odnaleźć szczątków. Obecny etap prac poszukiwawczych ma potrwać do końca tego tygodnia.

Źródło: WPOLITYCE.PL, IPN.GOV.PL

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze