Odkrycie w świecie literatury – pierwsza powieść autorki słynnych „Małych kobietek”

Artykuł
Wikipedia

„Dziennik Cioci Nellie” – to tytuł pierwszej powieści Louisy May Alcott, którą napisała w wieku zaledwie 17 lat. Ta książka właśnie ponownie ujrzała światło dzienne.

Sześć nominacji do Oskara zdobyła najnowsza ekranizacja powieści Louisy May Ascott „Małe kobietki”, opowiadającej o żyjących w XIX-w w USA dziewczętach, które wkraczają w świat dorosłości. Autorką tej wersji filmowej jest Greta Gerwig i dzięki niej na półki księgarń znów trafiła poczytna ongiś lektura „dla panienek”. 

Jak donoszą światowe media – w tych dniach odkryte zostało pierwsze dzieło Louisy May Alcott. Nosi tytuł „Dziennik Cioci Nelly” i powstało w 1849 r., kiedy przyszła pisarka miała zaledwie 17 lat. To opowieść o 40-letniej ciotce mieszkającej w Ferndale, która bierze pod swoje skrzydła trójkę młodych ludzi. Są to: jej osierocona siostrzenica, niewinna Annie, jej koleżanka – błyskotliwa i przebiegła Isabel oraz przyjaciel rodziny, Edward.


Dziełko zostało opublikowane po raz pierwszy w The Strand Magazine, periodyku założonym przez George’a Newnesa  zawierającym opowiadania i artykuły. Był publikowany w Wielkiej Brytanii od stycznia 1891 do marca 1950 dochodząc do 711 wydań. W 1988 r. magazyn został wznowiony w formie kwartalnika i to właśnie w nim, po raz drugi został teraz opublikowany „Dziennik Cioci Nellie”.

– Już jako młoda dziewczyna posiadała zdolności i wyobraźnię, której potrzebuje profesjonalny pisarz – powiedział Daniel Shealy, profesor angielskiego na Uniwersytecie Północnej Karoliny w rozmowie z New York Times na temat znaleziska. – Możemy dostrzec jej umiejętność opisu postaci, budowania akcji i takiego jej ukierunkowania, aby utrzymać zainteresowanie czytelnika.

Na łamach The Strand Magazine ukazywały się opowieści Ernesta Hemingwaya, Raymonda Chandlera czy Johna Steinbecka.

 

 

 

 

Źródło: Guardian, New York Times, La Stampa

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy