Od wtorku kontrole sanitarne również na granicach z Niemcami i z Litwą

Artykuł
Test nie zwolni z kwarantanny podróżujących z kraju spoza strefy Schengen, w którym go wykonają.
Fot. PAP/DAREK DELMANOWICZ

Kontrole sanitarne, które trwają od lutego na granicach z Czechami i ze Słowacją, od wtorku będą też prowadzone na pozostałych lądowych granicach Polski stanowiących wewnętrzne granice UE, czyli z Niemcami i z Litwą. Wjeżdżających do Polski weryfikować będą patrole.

Zgodnie z opublikowanym w poniedziałek rozporządzeniem wszyscy podróżujący do Polski, każdego rodzaju transportem, podlegać będą obowiązkowej kwarantannie. Przybywających ze strefy Schengen z kwarantanny zwolni m.in. negatywny test na obecność koronawirusa nie starszy niż 48 godzin. Test nie zwolni z kwarantanny podróżujących z kraju spoza strefy Schengen, w którym go wykonają.

Dotychczas na kwarantannę kierowano osoby przekraczające polską granicę stanowiącą granicę zewnętrzną UE oraz przekraczające granicę wewnętrzną UE podróżujące transportem zbiorowym.

Zasady te zaostrzono w końcu lutego na granicy z Czechami i ze Słowacją. Wprowadzono tam kontrolę sanitarną, w ramach której patrole m.in. Straży Granicznej sprawdzały, czy przekraczający granicę, również indywidualnym transportem i pieszo, mają test. Dla Polaków i mieszkających w Polsce cudzoziemców test był podstawą do zwolnienia z kwarantanny, dla pozostałych - posiadanie go było obowiązkowe. W miesiąc skontrolowano tak prawie 80 tysięcy osób.

Od wtorku podobne kontrole sanitarne będą prowadzone na wszystkich granicach Polski stanowiących wewnętrzną granicę UE, również na granicy z Niemcami i z Litwą. Jak tłumaczył rzecznik rządu Piotr Müller podczas poniedziałkowego briefingu, po wprowadzonych rozporządzeniem zmianach nie zostanie tam przywrócona standardowa kontrola graniczna. Tymczasowo przywrócono ją rok temu, na początku pandemii.

- Natomiast będą na tych granicach patrole, które będą sprawdzały, czy osoby przekraczające te granice spełniają wymogi, które zostały przedstawione, czyli czy posiadają aktualne badania. Jeżeli nie posiadają – w tej sytuacji będzie również weryfikacja i wpisanie do systemu, jeżeli chodzi o kwarantannę – wskazał minister.

- Osoby, które przekraczają granicę z krajami Unii Europejskiej, jeżeli przekroczyły tę granicę, automatycznie objęte są kwarantanną i powinny zgłosić się do sanepidu w celu jej odbycia – dodał.

Müller w poniedziałek tłumaczył też, że wyjątki od obowiązkowej kwarantanny przewidziane dla przyjezdnych z Czech i ze Słowacji będą utrzymane również w przypadku pozostałych granic wewnętrznych. Kwarantannie po przekroczeniu granicy nadal nie będą zatem podlegać m.in. pracownicy transgraniczni, kierowcy zawodowi, studenci i wielu innych.

Z obowiązkowej kwarantanny wyłączone zostaną również osoby zaszczepione przeciw COVID-19 szczepionką dopuszczoną do obrotu w UE i ozdrowieńcy, którzy zakończyli izolację lub hospitalizację nie później niż 6 miesięcy przed przekroczeniem granicy. 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy