Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Od środy zakaz lotów międzynarodowych do 10 państw

JK 10:03 10 listopada 2020
Zdjęcie ilustracyjne.wikimedia.org
Rząd od środy, 11 listopada do 24 listopada br. planuje przedłużyć zakaz międzynarodowych lotów cywilnych do 10 państw, w tym m.in. USA, z wyjątkiem lotnisk w stanach llinois i Nowy Jork. Na liście nie ma krajów z UE - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów.

Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który opublikowano we wtorek na RCL, w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, który został skierowany do podpisu Prezesa Rady Ministrów.

"W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego" - czytamy w projekcie.

Jak wskazano, do wtorku, 10 listopada obowiązuje rozporządzenie RM z 23 października; zakaz wykonywania międzynarodowych lotów cywilnych obejmuje 34 państwa. Chodzi m.in. o Stany Zjednoczone, Czarnogórę, Izrael.

"W związku z tym konieczne jest wydanie nowego rozporządzenia wprowadzającego zakazy w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych po powyższym terminie" - napisano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, wprowadzony ma być zakaz - na lotniskach z rejestru tych cywilnych, a także lądowisk wpisanych do ich ewidencji - lądowania samolotów pasażerskich lotów międzynarodowych z portów 10 krajów, chodzi o: Bośnię i Hercegowinę; Czarnogórę; Gruzję; Jordanię; Argentynę; Armenię; Kostarykę; Liban; Macedonię oraz USA, z wyjątkiem lotnisk w dwóch stanów: Illinois i Nowy Jork.

W uzasadnieniu wyjaśniono, że projekt zawiera rozwiązania zbliżone do rozwiązań przewidzianych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 23 października br.

Autorzy projektu tłumaczą, że nieuwzględnienie w wykazie państw objętych zakazem państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, strefy Schengen "ma na celu urzeczywistnienie zasady swobodnego przepływu osób w ramach tych obszarów".

W projekcie rozporządzenia zapisano, że zakaz międzynarodowych lotów pasażerskich nie będzie stosowany do samolotów wykonujących loty międzynarodowe na zlecenie Prezesa Rady Ministrów; za zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Projekt zakłada wejście w życie rozporządzenia 11 listopada br., ma obowiązywać do 24 listopada 2020 r.


 
 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze