Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Od inicjatywy armii europejskiej odcina się... Austria! "Nie potrzeba wspólnego wojska, lecz lepszej współpracy"

am 12:29 27 listopada 2018
Francusko-niemiecka propozycja utworzenia armii europejskiej nie spotkała się z aprobatą władz Austrii. Minister Obrony Narodowej Mario Kunasek wskazał we wtorek, że "nie potrzeba wspólnego wojska, lecz lepszej współpracy".

– Dla Austrii jako państwa neutralnego nie ma tematu wspólnej armii – powiedział Kunasek podczas wizyty w Rumunii, dodając, że jego kraj "z pewnością nie jest gotowy do scedowania swojej suwerenności".

- Ważne, by świadomie powiedzieć: chcemy zadbać w Unii Europejskiej o wspólną politykę zagraniczną i obronną - podkreślił minister. Jak wskazał, ze względu na to, że wiele państw unijnych należy także do NATO, trzeba uniknąć "dwutorowości". - Nie widzę tu potencjalnego konfliktu, lecz szanse - zaznaczył. – O udziale  austriackich sił zbrojnych w misjach unijnych lub NATO będzie zawsze decydował parlament – uciął temat.

Odniósł się również do ostatnich wydarzeń z Cieśniny Kerczeńskiej. –  Europa konfrontowana jest z konfliktami w swojej okolicy, to budzi niepokój, ale też pokazuje nam, jak ważne jest wspólne działanie i że musimy wspólnie zastanawiać się nad rozwiązaniami i tworzeniem stabilności – mówił.

Z rezerwą mówił o potencjalnym udziale austriackich sił na Ukrainie. – Nie będziemy unikać dyskusji na ten temat , ale należy zauważyć, że przy całej naszej woli współpracy muszą być odpowiednie moce produkcyjne. Obecnie w zagranicznych misjach uczestniczy ponad 900 austriackich żołnierzy, co w przeliczeniu na liczbę mieszkańców stawia Austrię na trzecim miejscu wśród krajów UE – tłumaczył szef Ministerstwa Obrony.

Źródło: polskieradio24.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze