Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Od dziś w nasze portfele zawita król Jan III Sobieski

kos 8:03 10 lutego 2017
nowy banknot 500 złotowy NBP
Dziś zostały wprowadzone do obiegu przez Narodowy Bank Polski banknotu o nominale 500 zł, będące kolejnym banknotem z serii „Władcy polscy”.

Znajduje się na nim wizerunek Jana III Sobieskiego pochodzący z jego medalionu koronacyjnego. Na przedniej stronie banknotu król jest zwrócony w stronę stylizowanego wizerunku herbu rodu Sobieskich noszącego nazwę Janina. Po prawej stronie portretu władcy widoczny jest szyszak husarski. Na odwrotnej stronie banknotu znajdują się: orzeł w koronie i pałac w Wilanowie. Banknot jest utrzymany w kolorystyce szarobrązowej, niebieskiej, bordowej i zielonej.

Prace projektowe nad nowym banknotem trwały dwa lata. Autorem projektu graficznego jest Andrzej Heidrich, który zaprojektował również pozostałe polskie banknoty obiegowe.

Wprowadzenie do obiegu banknotu 500 zł ma ułatwić rozliczenie gotówkowe pomiędzy obywatelami oraz zmniejszy koszty obsługi pieniądza zarówno dla przedsiębiorców, jak i banku centralnego. Pozwoli również na lepsze zarządzanie przez NBP zapasem banknotów obiegowych.

Narodowy Bank Polski zdecydował się na wprowadzenie nowego banknotu po zauważeniu w ostatnich latach wzrostu obrotu gotówkowego oraz większego zainteresowanie obywateli banknotami o wysokich nominałach. Banknot jest dobrze zabezpieczony przed fałszerstwem. Niektóre zabezpieczenia stosowane na banknocie 500 zł są podobne do zabezpieczeń znajdujących się na banknocie 200 zł, to m.in. znak wodny i mikrodruki.


Źródło: poznaj500zl.pl

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze