Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Od dziś rolnicy mogą ubiegać się o dużą pomoc za straty z powodu suszy. Wnioski należy składać...

PR 8:04 14 września 2018
twitter.com/MRiRW_GOV_PL
Rolnicy, którzy w wyniku suszy mają co najmniej 70 procent strat w uprawach, mogą starać się o wsparcie w postaci dopłaty tysiąca złotych do hektara. Wnioski razem z protokołem szkód od wojewodów można składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

O pomoc mogą starać się również właściciele stawów rybackich, którzy otrzymają wsparcie 300 złotych do hektara gruntów pod zbiornikiem.

- Rząd na pomoc gospodarstwom dotkniętym suszą przeznaczy 1,5 miliarda złotych - powiedział na konferencji w środę minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister zaznaczył, że od dziś o pomoc mogą starać się ci najbardziej poszkodowani rolnicy.

- Oczywiście proces naliczania i wydawania decyzji, chociaż będzie i tak krótki, mam deklarację Agencji, że nie będzie przekraczał kilku dni, to jednak ten cały proces obsłużenia około 200 tysięcy gospodarstw będzie trwał - zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Osoby, u których straty wyniosły poniżej 70 procent, ale więcej niż 30 procent, będą mogły składać wnioski od 26 września. Otrzymają dopłatę do hektara w wysokości 500 złotych.

Minister wyjaśnił też, dlaczego 30 procentowy próg strat jest warunkiem otrzymania pomocy. Jak tłumaczył, na świecie, w szczególności w Europie "uznaje się, że poziom ryzyka własnego rolników to jest 30 procent", a prowadząc działalność rolniczą należy liczyć się "z latami lepszymi i gorszymi".

- 30 procent to jest ta wielkość, którą rolnik w swoim bilansie, w swoim myśleniu ekonomicznym musi uwzględniać - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Podkreślił, że zniszczenia powyżej tego progu wymagają już wsparcia państwa, bo tą są "pewne nadzwyczajne okoliczności, których gospodarstwo może nie przetrzymać".

Pełne wsparcie otrzymają rolnicy, którzy w dniu wystąpienia szkód mieli ubezpieczone co najmniej 50 procent użytków gospodarstwa. Ci, którzy nie spełniają tego wymogu, dostaną połowę kwoty.

Minister przypomniał też, że rolnicy będą mogli skorzystać z pomocy w ułatwieniu spłaty kredytów, których terminy spłat przypadają w tym roku. Gospodarze będą mogli w swoich bankach uzyskać rozłożenie tych pożyczek na raty na kolejne lata. Dodatkowo odsetki w okresie prolongaty, nie dłużej niż dwa lata będą regulowane przez państwo.

Poszkodowani przez suszę będą też mogli uzyskać korzystny kredyt na wznowienie produkcji. Jego oprocentowanie to pół procent.

 

 

Źródło: IAR, twitter.com/MRiRW_GOV_PL

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze