Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

„Od 20 lat jesteśmy częścią najsilniejszego sojuszu na świecie”

PR 8:55 12 marca 2019
Adam Guz/KPRM
Dokładnie 20 lat temu, 12 marca 1999 roku, Polska stała się formalnie członkiem Paktu Północnoatlantyckiego. Starania o dołączenie do najpotężniejszego w historii sojuszu obronnego trwały od roku 1991.

12 marca 1999 roku członkami Sojuszu stały się Polska, Czechy i Węgry. Słowacja dołączyła pięć lat później. Przywódcy wszystkich czterech krajów spotkają się dziś na uroczystościach na zamku na Hradczanach w Pradze. Na spotkanie przyjedzie też zastępczyni sekretarza generalnego NATO. Uroczystości rozpoczną się o 11.00, a w ich trakcie przewidziane są wystąpienia czterech prezydentów.

Prócz prezydentów, na Hradczanach ma też pojawić się między innymi była amerykańska sekretarz stanu Madeleine Albright. To właśnie ona 20 lat temu przyjmowała w Independence w Stanach Zjednoczonych dokument o rozszerzeniu NATO. Mówiła wówczas, że jest to święto całej Europy i całego NATO.

 

Z okazji jubileuszu obecności Polski w NATO prezydent Andrzej Duda awansował pięciu oficerów na wyższe stopnie wojskowe.

Ówczesne rozszerzenie NATO było pierwszym od upadku komunizmu w Europie. W następnych latach do Sojuszu przystępowały kolejne kraje, w tym Słowacja, Litwa, Łotwa, Rumunia, Chorwacja, a dwa lata temu Czarnogóra. Na finiszu jest proces akcesji Macedonii Północnej.

 

 

 

 

Źródło: media, IAR, twitter

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.150/1) - SENSACYJNE ODKRYCIA NA WESTERPLATTE
Wczytuję komentarze...
Najnowsze