Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Obowiązek wystawiania elektronicznych recept wchodzi w życie

AS 8:58 8 stycznia 2020
pixabay
Od środy wchodzi w życie obowiązek wystawiania elektronicznych recept, ale papierowe nadal pozostają w obiegu. Lekarze, którzy jeszcze nie nauczyli się wpisywać e-recept, nie będą karani.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wyjaśnił, że pacjent może otrzymać elektroniczną receptę SMS-em z czterocyfrowym kodem, który należy podać w aptece z numerem PESEL. Można też e-receptę otrzymać mailem, jeżeli aktywuje się Internetowe Konto Pacjenta na stronie www.pacjent.gov.pl. Jest też możliwość skorzystania z aplikacji mObywatel, w której jest specjalna zakładka e-recepta.

Jeżeli pacjent nie ma telefonu komórkowego, otrzyma wydruk informacyjny, który przypomina tradycyjną receptę z kodem kreskowym. Ten w aptece zeskanuje farmaceuta i na tej podstawie wyda nam leki – wyjaśnił Cieszyński.

Zgodnie z prawem, nadal w formie papierowej można wypisać recepty transgraniczne, na leki z importu docelowego dla osób o nieustalonej tożsamości. Lekarz może wypisać receptę papierową dla siebie lub swoich bliskich, także w przypadku awarii systemu lub kiedy nie ma dostępu do internetu, na przykład podczas wizyty domowej.

Do tej pory wstawiono ponad 60 milionów recept w formie elektronicznej. Większość jest realizowana w ciągu jednego dnia od wystawienia, przy czym jedna trzecia jest realizowana w ciągu pół godziny od momentu wystawienia.

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze