Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości SPRAWDŹ

PR 8:59 11 listopada 2019
W Warszawie odbędą się zgromadzenia publiczne, marsze, państwowe obchody Święta Niepodległości i największa masowa impreza sportowa - 31. Bieg Niepodległości.

W południe w ramach akcji "Niepodległa do hymnu" w całej Polsce i za granicą odbędzie się wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Hymn zabrzmi m.in. z wieży kościoła Mariackiego w Krakowie czy na placu Piłsudskiego w Warszawie. Pieśń będzie można także wspólnie odśpiewać m.in. pod białostockim Ratuszem czy w Zielonej Górze na placu przy Konkatedrze św. Jadwigi Śląskiej. Mazurek Dąbrowskiego będzie śpiewany również m.in. nieopodal Promenady Gwiazd w Międzyzdrojach oraz w Karkonoszach, na szczycie Szrenicy.

Polski hymn śpiewać będą także polscy polarnicy w Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, Polacy mieszkający na Ukrainie, w Kazachstanie i Australii oraz wypoczywający na plaży Copacabana w Rio de Janeiro w Brazylii.

 

 

Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie o g. 13.00 rozpocznie się "Festiwal Niepodległa". W ramach wydarzenia będzie można nauczyć się polskich tańców i wspólnie zatańczyć poloneza. Będzie też szansa, aby obejrzeć zabytkowe automobile, sikawki konne i powozy. Porządku strzec będą policjanci w historycznych mundurach. W Kordegardzie Galerii Narodowego Centrum Kultury oglądać będzie można ekspozycję pt. "Czapki z głów".

W ramach festiwalu przed Pałacem Prezydenckim o godz. 17.00 odbędzie się koncert "Gramy dla Niepodległej". Wystąpi tam Golec uOrkiestra w programie Symphoethnic. Na jednej scenie wspólnie zagra 60 muzyków. Koncert zakończy wspólne odśpiewanie polskiego hymnu po góralsku i rozwinięcie 100-metrowej flagi Polski. W koncercie ma wziąć udział prezydent Andrzej Duda. Zakończenie festiwalu z paradą finałową zaplanowane jest na godz. 20.30.

 

W ramach obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości prezydent Andrzej Duda złoży wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości - Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.

Następnie para prezydencka uda się do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie o godz. 9.00 odprawiona zostanie msza święta za ojczyznę. Wcześniej Andrzej Duda złoży wieniec przy grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i wiązanki przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

O godz. 10.30 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Planowane jest wystąpienie prezydenta.

Para prezydencka weźmie ponadto udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Tu również spodziewane jest przemówienie prezydenta. Po ceremonii Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego usytuowanym przy pl. Piłsudskiego.

O godz. 17.00 przed Pałacem Prezydenckim Andrzej Duda weźmie udział w koncercie "Gramy dla Niepodległej". Planowane jest wystąpienie prezydenta.

Wieczorem 11 listopada Andrzej Duda będzie w Rypinie (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie weźmie udział w uroczystości nadania nazwy skwerowi "100-lecia Odzyskania Niepodległości", a także wspólnie z mieszkańcami będzie śpiewał pieśni patriotyczne. Tutaj także prezydent ma zabrać głos.

 

Ulicami stolicy przejdzie Marsz Niepodległości, w tym roku organizowany jest pod hasłem "Miej w opiece Naród cały!", pochodzącym z pieśni maryjnej "Z dawna Polski Tyś Królową". Marsz rozpocznie się na Rondzie Dmowskiego o godz. 13.30 odmówieniem różańca, a następnie przejdzie Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego na błonia przy Stadionie Narodowym. Zakończenie marszu planowane jest na godz. 19.00-19.30. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

 

W tym samym czasie ulicami Warszawy przejdzie też Marsz Antyfaszystowski "Za wolność Waszą i naszą!", organizowany przez Koalicję Antyfaszystowską, Akcję Demokrację, Antyfaszystowską Warszawę, Porozumienie Kobiet 8 Marca, Studencki Komitet Antyfaszystowski oraz przestrzeń inicjatyw "Syrena". Marsz wyruszy o godz. 14. z placu Unii Lubelskiej, przez ulicę Marszałkowską, pl. Konstytucji, ul. Piękną, Al. Ujazdowskie i dotrze na plac Trzech Krzyży.

Łącznie z Marszem Niepodległości oraz Marszem Antyfaszystowskim, warszawski ratusz zarejestrował w sumie dziesięć zgromadzeń, większość z nich - małych, w których ma wziąć udział od kilku do kilkudziesięciu osób.

 

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w godz. 10.00-16.00 drzwi gmachu przy Wiejskiej będą otwarte dla zwiedzających, którzy będą mogli zobaczyć miejsca, gdzie na co dzień pracują posłowie i senatorowie.

 

Jak informuje Kancelaria Sejmu, szczególną atrakcją będzie możliwość zobaczenia wnętrza gabinetu marszałka Sejmu. W kuluarach sejmowych wszyscy goście będą mogli wysłać okolicznościowe kartki pocztowe z okazji 11 listopada w ramach akcji "Mamy Niepodległą!". W Sali Kolumnowej będą odbywały się warsztaty plastyczne o tematyce patriotycznej, podczas których będzie można nauczyć się m.in. wykonywania kokard narodowych.

Z kolei Kancelaria Senatu zapowiada, że zwiedzający będą mogli zobaczyć salę posiedzeń plenarnych, foyer, a także sale obrad komisji senackich, w których znajdują się pamiątki po byłych marszałkach Izby – Andrzeju Stelmachowskim, Auguście Chełkowskim i wicemarszałku Zbigniewie Romaszewskim.

 

 

 

Źródło: IAR, prezydent.pl, media

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze