Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Obama: Wielka Brytania będzie dla USA partnerem handlowym drugiej kategorii, jeśli opuści UE

dcz 22:28 22 kwietnia 2016
FLICKR/MEDILL DC/CC BY-SA 2.0
– Ważną rzeczą w przyjaźni jest szczerość. Uczciwie informuję, że ewentualne umowy handlowe między Stanami Zjednoczonymi, a Wielką Brytanią nie będą negocjowane, jeśli nie będzie to konsultacja blokowa z Unią Europejską – mówił podczas spotkania z premierem Davidem Cameronem prezydent USA Barack Obama.

Podczas konferencji prasowej z udziałem Davida Camerona Obama oświadczył, że jeśli Brytyjczycy zdecydują w czerwcowym referendum na opuszczenie UE, to ich kraj wyląduje "na końcu kolejki” w rozmowach handlowych. – Pojawiają się opinie, co zrobią Stany Zjednoczone, jeśli Wielka Brytania opuści UE. Pomyślałem, że chcielibyście to usłyszeć z ust prezydenta. Wielka Brytania będzie na końcu kolejki, będzie partnerem handlowym drugiej kategorii – powiedział prezydent USA.

Obama zaznaczył, że gdyby sam był obywatelem Wielkiej Brytanii, to poważnie zastanowiłby się nad przecięciem relacji gospodarczych z krajem, do którego trafia 44 proc. brytyjskiego eksportu.

"Nie jestem tu, aby ugrać jakieś głosy" 

Amerykański prezydent zaznaczył, że decyzja w sprawie wyjścia z Unii będzie suwerenną decyzją obywateli brytyjskich, lecz dodał, że ważne jest, aby usłyszeli opinię prezydenta sojuszniczego państwa. – To jest decyzja, którą podejmą Brytyjczycy. Nie przychodzę tu, aby ugrać jakieś głosy. Sam nie będę przecież głosować. Wyrażam tylko opinię, a w państwach demokratycznych, wszyscy powinni usłyszeć jak najwięcej argumentów – mówił prezydent Barack Obama.

Prezydent USA przybył do Londynu, aby uczcić 90. urodziny królowej Elżbiety II. Towarzyszy mu żona Michelle, para zostanie w stolicy do soboty. Jest to piąta wizyta Baracka Obamy w Wielkiej Brytanii jako prezydenta USA.   

Źródło: ABC News, theguardian.com, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze