Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

NSZZ "Solidarność" wycofuje się z Rady ECS i Rady Historycznej ECS. "To upolityczniona instytucja"

am 19:56 6 lutego 2019
Wikimedia Commons
W liście do szefa Europejskiego Centrum Solidarności Basila Kerskiego, "Solidarność" zarzuciła, że to "upolityczniona instytucja, która zamiast łączyć, dzieli". O zerwaniu współpracy poinformował organ prasowy związku.

"Obradujący w Warszawie przewodniczący zarządów regionów i sekretariatów branżowych Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego »Solidarność« uznają spór toczący się wokół finansowania Europejskiego Centrum Solidarności za element prowadzonej przez obecną opozycję kampanii wyborczej" - napisali w liście przedstawiciele NSZZ "Solidarność".  Dodali, że to kolejny "dowód na upolitycznienie tej instytucji"

"Nie widzimy zasadności dalszego funkcjonowania naszych przedstawicieli i do odwołania zawieszamy ich pracach Rady i Rady Historycznej ECS" - pisze "Solidarność" w podpisanym przez lidera "S" Piotra Dudę liście, który został wręczony szefowi ECS w środę.

 

"Solidarność" zarzuca ECS to, że "czynnie uczestniczy w politycznym sporze". Związek przypomina o zakłóceniu obchodów rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w 2018 roku (podczas odgrodzonych przez policję oficjalnych obchodów środowiska związane z ruchem Komitetu Obrony Demokracji krzyczały "konstytucja"). "To w naszej ocenie zaprzeczenie idei, która legła u podstaw powołania Centrum" - napisano w liście.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy »Solidarność« powstał w sierpniu 1980 roku i nieprzerwanie funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Jest jedynym depozytariuszem, kontynuatorem i właścicielem swojego dziedzictwa, którego materialnym wyrazem jest miejsce narodzin »Solidarność« - historyczna Sala BHP Stoczni Gdańskiej, a duchowym - Bazylika Świętej Brygidy w Gdańsku" - napisano w liście podpisanym przez przewodniczącego Komisji Krajowej związku Piotra Dudę.

29 stycznia 2007 podpisano porozumienie intencyjne dotyczące utworzenia instytucji kultury pod nazwą „Europejskie Centrum Solidarności” (ECS) w Gdańsku. Sygnatariuszami porozumienia byli: Kazimierz Michał Ujazdowski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Paweł Adamowicz – Prezydent Miasta Gdańska, Jan Kozłowski – Marszałek Województwa Pomorskiego, Janusz Śniadek – przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Jan Langer – zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz Bogdan Lis – prezes Fundacji Centrum Solidarności. 8 listopada 2007 miasto Gdańsk, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Pomorskiego, NSZZ „Solidarność” i Fundacja Centrum Solidarności powołały instytucję kultury Europejskie Centrum Solidarności.

 

Źródło: polsatnews.pl, ecs.gda.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze