.Nowoczesna straci dotacje? PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe Komitetu Wyborczego

Artykuł
TWITTER/@_NOWOCZESNA

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała na swojej stronie internetowej uchwałę, zgodnie z którą odrzuciła sprawozdanie partii Ryszarda Petru "o przychodach, wydatkach i zobowiązaniach finansowych". Oznacza to, że .Nowoczesna może stracić 75 proc. dotacji.

Cała sprawa ma związek ze sprawozdaniem finansowym partii związanych z udziałem w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, przeprowadzonych w dniu 25 października 2015 r.

Według rewidentów partia niezgodnie z prawem przelała pożyczkę na konto Komitetu Wyborczego. Chodzi o kwotę prawie dwóch milionów złotych, które .Nowoczesna pożyczyła z banku przed wyborami. Według sprawozdania pieniądze trafiły z banku bezpośrednio na konto Komitetu Wyborczego. Tymczasem według Kodeksu Wyborczego, powinny one najpierw trafić na konto funduszu wyborczego partii, a dopiero następnie na konto komitetu wyborczego. 

W myśl uchwały Państwowej Komisji Wyborczej .Nowoczesna naruszyła art. 132 § 1 Kodeksu wyborczego.

Przyjęcie tych środków stanowi naruszenie art. 132 § 1 Kodeksu wyborczego, zgodnie z którym środki finansowe komitetu wyborczego partii politycznej mogą pochodzić wyłącznie z funduszu wyborczego tej partii, tworzonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych (Dz.U. z 2011 r. Nr 155, poz. 924 z późn. zm.). Działanie niezgodne z treścią tego przepisu ma miejsce nie tylko w sytuacji przyjęcia przez Komitet środków wpłaconych przez inny podmiot niż partia polityczna, tj. przez osoby fizyczne, prawne oraz jednostki, którym przepisy przyznają zdolność do czynności prawnych bez nadawania osobowości prawnej, ale także gdy wpłaty tej dokona partia polityczna, która utworzyła komitet wyborczy, lecz ze środków innych, niż środki Funduszu Wyborczego, w tym także zgromadzonych na rachunku bieżącym. W takiej sytuacji Komitet nie powinien przyjmować środków wpłaconych niezgodnie z przepisami ustawy, ale dokonać ich niezwłocznego zwrotu na rachunek, z którego dokonano wpłaty. Przepis art. 132 § 1 Kodeksu wyborczego ma przy tym charakter kategoryczny i nie pozostawia żadnego marginesu na ocenę stopnia jego naruszenia, w szczególności, tego, czy nastąpiło ono z winy osoby dokonującej wpłaty na rzecz Komitetu, a także, czy osoba ta działała pod wpływem zmęczenia lub stresu. Stanowisko przyjęte w tej kwestii przez Państwową Komisję Wyborczą znajduje
potwierdzenie w orzecznictwie Sądu Najwyższego – czytamy w uchwale PKW.

W praktyce oznacza to, że .Nowoczesna może stracić 75 proc. dotacji, czyli około 6 mln zł. 

Pełnomocnikowi finansowemu Komitetu Wyborczego .Nowoczesna przysługuje 14 dni na wniesienie skargi od decyzji Państwowej Komisji Wyborczej do Sądu Najwyższego. 

Partia, której liderem jest Ryszard Petru, opublikowała na "Twitterze" oświadczenie ws. uchwały Państwowej Komisji Wyborczej.

 

Źródło: pkw.gov.pl, Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy