Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym. Zmiany m.in. w zasadzie pierwszeństwa pieszych

JM 12:50 8 marca 2021
Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym wejdzie w życie 1 czerwca 2021 roku.Pixabay.com/@succo
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawa o ruchu drogowym. Regulacja wprowadza trzy zasadnicze zmiany związane z pieszymi wchodzącymi na pasy oraz ujednolica tzw. jazdę na zderzak. Nowe przepisy zabraniają pieszemu korzystanie z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię.

Zgodnie z regulacjami pieszy znajdujący się na przejściu będzie miał bezwzględne pierwszeństwo przed każdym pojazdem. Wymusza to na kierowcy obowiązek dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale również jego okolicy. Z kolei pieszy dopiero wchodzący na przejście będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju. Droga hamowania przeciętnego tramwaju wraz z kompletem pasażerów jest kilkukrotnie dłuższa niż jadącego z dokładnie tą samą prędkością samochodu osobowego.

W nowelizacji przepisów zawarto zapis o zakazie korzystania z telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Co więcej, ustawa ujednolica dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym, obniżając ją z 60 km/h do 50 km/h niezależnie od pory dnia. 

Ponadto nowelizacja reguluje kwestie jazdy zbyt blisko następnego samochodu na drogach ekspresowych i autostradach. Odstęp wynosić ma co najmniej tyle, ile połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd. 

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym wejdzie w życie 1 czerwca 2021 roku. Towarzyszyć jej będzie kampania edukacyjno-informacyjna. 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze