Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Nowela PiS o Służbie Cywilnej zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego

zm 12:24 1 lutego 2016
flickr/Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/CC BY-NC-ND 2.0/rpo.gov.pl
Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) Adam Bodnar zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ustawy o Służbie Cywilnej, która likwiduje konkursy na wyższe stanowiska w służbie i wygasza stosunki pracy – podała na Twitterze Polska Agencja Prasowa.

Jak podaje RPO na swojej stronie, powodem zaskarżenia są ważne przekształcenia modelu funkcjonowania administracji rządowej, które wprowadza nowelizacja. Adam Bodnar skierował do TK wniosek "w którym zakwestionował przede wszystkim usunięcie przepisów gwarantujących dotychczas dostęp do wyższych stanowisk w służbie cywilnej w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru".

"Ustawodawca przywrócił arbitralność w obsadzaniu tych stanowisk. Nie sposób w związku z tym mówić o realizacji prawa dostępu do służby publicznej na jednakowych zasadach, skoro prawo to będą mogli realizować wyłącznie ci obywatele, którzy mają ekskluzywny dostęp do niepublicznych informacji o wolnych wyższych stanowiskach w służbie cywilnej. Ustanowione unormowanie dotyczące obsadzania tych stanowisk nie służy zapewnieniu zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa" – poinformowano na stronie RPO.

Jak podano, "niekonstytucyjna w ocenie RPO jest także zmiana reguł obsadzania wyższych stanowisk w służbie cywilnej, która ma następować w drodze powołania w rozumieniu przepisów kodeksu pracy", a także RPO krytycznie ocenił  konstytucyjność wygaśnięcia stosunków pracy z osobami zajmującymi wyższe stanowiska służbowe w służbie cywilnej po upływie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy".

Przeczytaj całość wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara do Trybunału Konstytucyjnego.

Co wprowadza nowelizacja ustawy o Służby Cywilnej

Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość weszła w życie 23 stycznia.

Zgodnie z nowelizacją wyższe stanowiska (m.in. dyrektor generalny urzędu; dyrektor i zastępca dyrektora departamentu lub komórki równorzędnej w KPRM, ministerstwie i urzędzie centralnym; dyrektor i zastępca dyrektora wydziału lub komórki równorzędnej w urzędzie wojewódzkim – przyp. red.), obsadzane będą teraz na drodze powołania, a nie, jak do tej pory, konkursu. Stosunki pracy z osobami zajmującymi wyższe stanowiska w służbie cywilnej wygasną po 30 dni od dzisiaj, chyba, że zostaną im zaproponowane nowe warunki współpracy.

Zniesiono wymóg posiadania przez szefa służby cywilnej co najmniej 5-letniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym, w administracji rządowej lub 7-letniego na stanowisku kierowniczym sektora finansów publicznych. Zlikwidowano również kryterium mówiące o tym, że szef służby cywilnej nie może być członkiem partii politycznej w okresie 5 lat poprzedzających powołanie na to stanowisko.

Ustawa przewiduje również zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z nią prezesa ZUS ma powoływać teraz premier na wniosek ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, złożony po zasięgnięciu opinii Rady Nadzorczej Zakładu. Czytaj więcej

Źródło: Twitter@PAP, telewizjarepublika.pl, rpo.gov.pl

Wczytuję ocenę...


"JAOK", KSENIA KODYMOWSKA - DZIAŁO SIĘ NA KONGRESIE KOBIET. WALCZĄ NAWET O KROWY, KONIE I ...
Wczytuję komentarze...
Najnowsze