Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Nowe wytyczne ws. obowiązującej od dziś strefy czerwonej w całym kraju

ASy 14:51 24 października 2020
Polska znalazła się od dziś w czerwonej strefieKPRM
Od soboty 24 października cały kraj znalazł się w czerwonej strefie. Co to oznacza dla funkcjonowania przestrzeni publicznej?

Wytyczne dotyczące obostrzeń w poszczególnych dziedzinach zawiera opublikowane w piątek w nocy w Dzienniku Ustaw Rozporządzenie Rady Ministrów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Zasady ze strefy czerwonej obejmują od dziś całą Polskę. Oznacza to, że w każdym powiecie obowiązują dokładnie takie same obostrzenia.

Hotele, restauracje, kluby, gastronomia

"Działalność hoteli jest obecnie dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek oraz miejsc udostępnionych do tańczenia. Stosuje się przepisy dotyczące kongresów, gastronomii oraz działalności kulturalnej czy sportowej – jeśli taka jest świadczona w hotelu itp. Baseny, centra fitness oraz siłownie – tylko dla gości hotelowych przebywających z hotelu co najmniej 1 dobę hotelową" - czytamy w dokumencie rządu.

"Dozwolone jest prowadzenie restauracji w hotelach, ale tylko dla gości hotelowych nocujących co najmniej jedną dobę hotelową. Podawanie posiłków odbywa się wyłącznie do stolika i w reżimie sanitarnym (zakrywanie ust i nosa przez klientów i obsługę, zachowanie odległości itp.)" - czytamy na stronie www.gov.pl. 

Wraz z nowymi zasadami obowiązuje zakaz stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji. Jedyne działania, jakie mogą podjąć to sprzedaż swoich dań na wynos lub/i dowóz przez okres dwóch tygodni z możliwością przedłużenia. 

Zakaz prowadzenia gastronomii dotyczy także prowadzenia stołówek szkolnych. Wydawanie posiłków dozwolone jest jedynie dla klas 1-3 szkół podstawowych oraz kadry szkolnej z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Salony kosmetyczne, fryzjerzy

Od soboty salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu działają w reżimie sanitarnym.

"W miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność, przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku, gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun" - czytamy w dokumencie rządu.

Stanowiska obsługi muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 m od siebie, chyba że między nimi znajdować się będzie przegroda o wysokości co najmniej 2 m od powierzchni podłogi.

Komunikacja miejska

Od soboty obowiązują w całym kraju limity w transporcie zbiorowym - zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich - wynika z informacji dot. planowanych zasad i ograniczeń zamieszczonych na stronie www.gov.pl.

Tym samym pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

Dodano, że limity dotyczą także transportu dla uczniów organizowanego przez jednostki samorządu terytorialnego. 

Uroczystości rodzinne i okolicznościowe

W całym kraju od soboty obowiązuje zakaz organizacji uroczystości rodzinnych oraz przyjęć okolicznościowych, np. wesel, konsolacji. Nie działają też kluby nocne, dyskoteki, wesołe miasteczka.

Kluby nocne, dyskoteki, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych i szkół tańca, obowiązuje także zawieszenie działalności. Zakazem objęto wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne.

Limity w sklepach, drogeriach i na poczcie

Od soboty w sklepach obowiązują limity liczby osób zależne od wielkości placówki. Limity obowiązują też w placówkach świadczących usługi pocztowe.

W sklepach, aptekach, drogeriach i placówkach pocztowych obowiązują godziny dla seniorów od 10.00 do 12.00 od poniedziałku do piątku. Wtedy zakupy mogą robić tylko osoby powyżej 60. roku życia. Premier w piątek zawrócił się z apelem o nieprzemieszczanie się i pozostanie w domach wszystkich niepracujących seniorów powyżej 70. roku życia.

Źródło: gov.pl, Twitter, polskieradio24.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze