Nowe narzędzie do walki z pandemią. Prezydent Duda podpisał "ustawę covidową"

Artykuł
Prezydent podpisał nowelizację ustawy covidowej
Prezydent.pl, fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś ustawę w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.

Wśród zmian znalazły się m.in. wprowadzenie kar grzywny i nagany za nieprzestrzeganie obostrzeń sanitarnych przez osoby zdrowe i opiekunów "osób małoletnich i osób bezradnych". 

Rząd w drodze rozporządzenia będzie mógł nakazać osobom podejrzanym o zachorowanie poddanie się badaniom. Ustawa wprowadza także obowiązek zasłaniania nosa i ust.

Pensje medyków pracujących z chorymi na COVID-19 dzięki zapisom ustawy wzrosną dwukrotnie. Łatwiej będzie można także rekrutować pracowników ochrony zdrowia i kierować lekarzy do pracy przy zwalczaniu epidemii. Limit wieku dla medyków został podwyższony w zapisie do 65 lat.

Po złożeniu wniosku do wojewody, do pracy z chorymi będą mogły także przystąpić niepełnoletni i osoby wychowujące dzieci.

Do pracy będą mogli być też kierowanie studenci kierunków przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego, doktorantów w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinach naukowych: nauki medyczne, nauki farmaceutyczne i nauki o zdrowiu, osoby kształcące się w zawodzie medycznym, osoby posiadające wykształcenie w zawodzie medycznym, które ukończyły kształcenie w tym zawodzie w okresie ostatnich 5 lat oraz ratowników.

Osoby na kwarantannie i w izolacji domowej będą traktowane analogicznie, jak te ze zwolnieniem lekarskim. Recepty na leki, które nie są dostępne, zostaną przedłużone do 150 dni.

Ustawa daje możliwość ustanowienia krajowego koordynatora ratownictwa medycznego i wzmacnia rolę wojewódzkich koordynatorów. To oni będą rozstrzygać spory co do przyjęć w szpitalach.

Ustawa wejdzie w życie dzień po jej ogłoszeniu.

 

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy