Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Nowe inwestycje. Kraków: W Ogrodzie Botanicznym UJ powstanie nowa oranżeria

IO 11:40 26 lutego 2021
www.ogrod.uj.edu.pl
Budowa oranżerii i nowego budynku, w którym odwiedzający Ogród Botaniczny przy ul. Kopernika w Krakowie kupią bilety uprawniające do jego zwiedzania, to kolejne inwestycje, które planuje Uniwersytet Jagielloński.

W tym roku UJ zapowiedział wzbogacenie Ogrodu Botanicznego o nowy budynek, w którym odwiedzający będą mogli zakupić bilety wstępu. Tym samym drewniany pawilon zastąpi murowany budynek, w którym mieścił się będzie także sklep z pamiątkami. 

Uczelnia zaplanowała także budowę nowej oranżerii, która stanie na terenie gospodarczym. Obiekt o powierzchni 72 m kwadratowych będzie nawiązywał do struktury starej stolarni, która zostanie wyburzona ze względu na zły stan techniczny. 

- Będziemy w niej prowadzić warsztaty botaniczne i ogrodnicze, których tematyka będzie zmienna i uzależniona od pór roku - przekazał kierownik Ogrodu Michał Węgrzyn.

- Chcielibyśmy, by część zajęć była też skierowana do obcokrajowców. Marzy nam się również zorganizowanie - z udziałem specjalistów - hortiterapii z wykorzystaniem elementów botaniki, dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, w tym w różnym stopniu upośledzeniami umysłowymi - podkreślił.

Nowa oranżeria

UJ planuje także stworzenie kolejnej oranżerii - 12-metrowy budynek o powierzchni ok. 100 m kwadratowych nawiązywał będzie do oranżerii zburzonej pod koniec lat 60. XX wieku. Uczelnia chce, aby było to miejsce spotkań i wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty czy wystawy malarstwa.

Ogród Botaniczny UJ jest najstarszym ogrodem w Polsce. Początki jego historii sięgają XVII w., ale oficjalnie założono go w 1783 r. Powstał w z inicjatywy Komisji Edukacji Narodowej jako zakład pomocniczy Katedry Chemii i Historii Naturalnej. Obszar zakomponowano jako park barokowy typu francuskiego, w obrębie którego urządzono kolekcje roślin leczniczych oraz ozdobnych. Dzisiejszą aranżację zawdzięcza prof. Władysławowi Szaferowi, jednemu z najwybitniejszych polskich botaników. W 1976 r. wpisano go do rejestru zabytków jako obiekt przyrody, pomnik historii nauki, sztuki ogrodniczej i kultury.

Obecnie Ogród Botaniczny zajmuje 9,6 ha, ma bogatą kolekcję drzew i krzewów. Najokazalszym jest dąb Jagielloński, który ma ok. 250 lat. Nieco młodsze są dwa derenie Śniadeckiego. Na dziedzińcu Collegium Śniadeckiego, od strony ulicy Kopernika, rośnie najstarsza polska robinia akacjowa. Zwiedzający mogą także zapoznać się z okazałymi gatunkami sagowców - jednych z najstarszych roślin na Ziemi. Kilka okazów liczy ponad 150 lat i prawdopodobnie pochodzi z naturalnych stanowisk. Ogród posiada też bogatą kolekcję ok. 500 gatunków i odmian storczyków. Jej początki sięgają połowy XIX w.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze