Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Nowe fragmenty taśm Kulczyka m.in. o elektrowni jądrowej w Polsce. Sikorski: Nie musimy naszych budować

mk, dmc 22:25 4 listopada 2015
telewizja republika
Anita Gargas i Cezary Gmyz w programie "Zadanie specjalne" ujawnili nowe fragmenty taśm z udziałem Jana Kulczyka. Na nagraniach słyszymy nowe wątki rozmowy niegdyś najbogatszego Polaka z ówczesnym ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. Mowa jest choćby o tym, dlaczego wciąż nie powstała w Polsce elektrownia jądrowa.

W pierwszej kolejności poruszono wątek z rozmowy Jana Kulczyka i Radosława Sikorskiego dotyczący kwestii energetycznych i planu oligarchy na monopolizację rynku energetyczno-gazowego oraz jego zamiarów wobec Ukrainy.

Rozmowa odbyła się w Pałacyku Sobańskich, w Alejach Ujazdowskich w Warszawie.

1_670_11

– To jest element gigantycznego planu Kulczyka – moim zdaniem – stania się de facto monopolistą na rynku energetycznym i gazowym. Chodzi mu o bycie głównym graczem w Europie Środkowej. To o czym jest mowa w tym fragmencie, czyli słynna „siedemset pięćdziesiątka” to dobro, które jest w posiadaniu Polskich Sieci Energetycznych, czyli Skarbu Państwa. Obecnie nie używana, ale utrzymywana i konserwowana linia, łącząca Polskę i Ukrainę – wyjaśniał Cezary Gmyz.

– Elementem krytycznym jest to, że taka rozmowa odbywa się w restauracji – ocenił Jan Filip Libicki. Senator PO jednak nie dostrzegał nic złego w treści tych rozmów. – Z tych rozmów wynika, że rozmawia tu przedsiębiorca, która ma pewien plan inwestycyjny zagranicą i pyta w jakim zakresie rząd polski powinien to wspierać – dodał.

– Plan Kulczyka budzi mój podziw, ale niepokoi mnie, że ma na tym zarabiać prywatna firma Kulczyka, nie zaś państwo polskie – ocenił Cezary Gmyz. – To, że robi się wszystko, by na takiej transakcji zarobił Kulczyk, nie Skarb Państwa, budzi moje wątpliwości – dodał dziennikarz śledczy.

Nie będą potrzebne polskie elektrownie atomowe”

Kolejny fragment rozmowy Kulczyka z Sikorskim dotyczy Rinata Achmetowa, najbogatszego Ukraińca wspierającego prorosyjskie ugrupowania, w tym obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza.

2_670_11

22_670_02

– Rzeczą niewłaściwą jest w tej rozmowie to, że padają w niej sugestie, że ktoś kogoś gdzieś skorumpował. To należałoby sprawdzić. Być może odpowiednie instytucje to sprawdzają – mówił senator Libicki. Jego zdaniem robienie „takiej przejściówki”, że decyzja premier Kopacz o elektrowni atomowej jest konsekwencją tej rozmowy, to „daleko idące wyciąganie wniosków”.

– Ciekawi mnie, czy minister Sikorski złożył jakąkolwiek notatkę np. do ABW ws. podejrzenia korupcji – zastanawiał się poseł Maciej Wąsik. Polityk PiS zauważył, że były minister informację o korupcji „puszcza mimo uszu”.

ZOBACZ FRAGMENTY ROZMÓW RADOSŁAWA SIKORSKIEGO Z JANEM KULCZYKIEM

Kolejne wątki z tej rozmowy będą kontynuowane w kolejnym wydaniu „Zadania specjalnego”.


Źródło: telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze