Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

No proszę! Prezydent Niemiec pogratulował polskim władzom za skuteczną walką z koronawirusem

AS 15:37 22 maja 2020
Wikimedia Commons
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Andrzejem Dudą pogratulował polskim władzom skutecznej strategii ograniczającej zdrowotne skutki epidemii koronawirusa - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta na stronie internetowej.

Jak podkreślono prezydenci Polski i Niemiec "omówili koncepcję współpracy europejskiej w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego przedstawioną w liście Andrzeja Dudy do liderów europejskich, podkreślając konieczność wzmocnienia samodzielności i solidarności europejskiej w sytuacjach zagrożenia zdrowotnego, szczególnie jeśli chodzi o produkcję niezbędnych materiałów ochronnych i sprzętu medycznego".

 

Prezydenci poświęcili uwagę także kwestiom gospodarczym. "Obaj uznali, że kluczowym zadaniem jest dzisiaj zachowanie płynności finansowej firm i działania na rzecz utrzymania miejsc pracy" - czytamy w komunikacie. Zdaniem Dudy i Steinemeiera "zapobieganie głębokiej recesji w Europie musi być wsparte przez inicjatywy na poziomie unijnym". Prezydenci zgodzili się, że "dla osiągnięcia tych celów konieczne jest wsparcie przez środki publiczne, tak jak to dzieje się dzisiaj zarówno w Polsce, jak i w Niemczech".

 

Podczas rozmowy Andrzej Duda przekazał polskie stanowisko w sprawie niemiecko-francuskiej propozycji Funduszu Odbudowy. "Polska pozytywnie odnosi się do tej propozycji, ale uważamy, że kluczowymi elementami oceny tego projektu będą szczegóły dotyczące źródeł finansowania, zasad podziału środków oraz charakteru pomocy" - powiedział Duda. "Polska jest gotowa aktywnie włączyć się w wypracowywanie tych szczegółów w dialogu z innymi stolicami" - zadeklarował.

 

Prezydenci rozmawiali także o konieczności współdziałania na forach organizacji międzynarodowych.

 

Godzinna rozmowa Andrzeja Dudy z prezydentem Niemiec była kolejną z serii rozmów z zagranicznymi partnerami dotycząca przyszłości gospodarki i polityki europejskiej w kontekście pandemii koronawirusa. W czwartek prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Chorwacji. 

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze