No i proszę! Tusk z Pawlakiem dali Rosjanom miliard złotych. Powinni za to stanąć przed Trybunałem!

Artykuł

Wczoraj poznaliśmy utajniony przez rząd PO-PSL raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący zawierania umów gazowych oraz realizacji inwestycji – terminalu LNG w Świnoujściu. Z dokumentów jednoznacznie wynika, że polski rząd prowadził negocjacje po amatorsku, bez merytorycznego przygotowania oraz strategii i w rezultacie Polacy płacili za gaz rekordowe stawki. Do tego Waldemar Pawlak i Donald Tusk podarowali Gazpromowi, bagatela, miliard złotych - pisze w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie" Jacek Liziniewicz.


Wnioski raportu są wstrząsające. Najwyższa Izba Kontroli nie pozostawia złudzeń w ocenie polskich negocjatorów. „W efekcie działań ministra gospodarki na szczeblu rządowym oraz PGNiG SA na poziomie korporacyjnym w latach 2006–2011 zabezpieczono dostawy gazu z importu. W całym tym okresie Polska pozostawała pod silną presją z powodu monopolistycznej pozycji Gazpromu jako dostawcy gazu do Polski. Z tego względu oraz w wyniku nieprzygotowania merytorycznego polskich negocjatorów podczas rokowań w latach 2009

–2010 nie udało się poprawić warunków importu gazu mimo przyznania znacznych korzyści stronie rosyjskiej” – czytamy w raporcie. Dalej jest o ustępstwach, na jakie poszła strona Polska. „W wyniku negocjacji PGNiG w 2006 r. w sprawie przedłużenia umowy z ­RosUkrEnergo AG na dostawy 2,5 mld m sześc. gazu rocznie na lata 2007–2009, na żądanie Gazpromu dokonano zmiany formuły cenowej gazu dostarczanego do Polski. […] Koszty pozyskania gazu przez PGNiG z tego kontraktu wzrosły w związku z tą zmianą o 10 proc. rocznie” – czytamy w raporcie.

Jak się okazuje, w 2009 r. Gazprom uzyskał zwolnienie z nieuregulowanych opłat dla spółki EuRoPol Gaz za przesył gazu w latach 2006–2009, szacowanych na co najmniej 300 mln dol. (ok. 1 mld zł). – W wyniku tych umów, które wtedy podpisaliśmy, zysk spółki EuRoPol Gaz z przesyłu 30 mld m sześc. gazu przez Polskę na długości 600 km został ograniczony do śmiesznej kwoty 21 mln zł (...)

 

CAŁOŚĆ CZYTAJ W "GAZECIE POLSKIEJ CODZIENNIE" 

 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy