Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Nigeria: kara śmierci dla piosenkarza za opublikowanie "bluźnierczej piosenki"

ASy 18:28 29 września 2020
Piosenkarz został skazany na karę śmierci@Wilco11111/Twitter
Szariacki sąd w Nigerii skazał na śmierć piosenkarza Yahaya Aminu Sharif za opublikowanie w internecie „bluźnierczej piosenki”. Eksperci ONZ zwrócili się do władz kraju o uwolnienie 22-latka.

Artysta został skazany 10 sierpnia przez sąd w Kano po tym, jak wykonał piosenkę i udostępnił nagranie przy pomocy aplikacji WhatsApp. Bluźnierstwo miało dotyczyć proroka Mahometa.

„Muzyka nie jest zbrodnią”- zaapelowała we wspólnym oświadczeniu grupa sprawozdawców ONZ.

- Stosowanie kary śmierci za ekspresję artystyczną lub za udostępnienie piosenki w internecie jest rażącym naruszeniem międzynarodowych praw człowieka, a także konstytucji Nigerii - stwierdziła Karima Bennoune, specjalna sprawozdawczyni ds. praw kulturalnych.

4 marca demonstranci spalili dom rodzinny Sharifa.

Rzecznik sądownictwa stanowego Kano, obejmującego zarówno sądy szariackie, jak i cywilne powiedział, że decyzja została podjęta z uzasadnieniem prawnym.

Wymiar sprawiedliwości w Kano znalazł się w centrum uwagi już w sierpniu, kiedy sąd szariacki skazał 13-letniego chłopca na 10 lat więzienia za rzekome bluźnierstwo.

Dyrektor Muzeum Państwowego Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński zwrócił się do prezydenta Nigerii z prośbą o ułaskawienie 13-latka i zadeklarował, że jest gotów odbyć część kary za chłopca.

„Jako dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, które upamiętnia ofiary i dba o pozostałości niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady, gdzie więzione i mordowane były także dzieci, nie mogę pozostawać obojętny w obliczu wyroku sądu, który jest hańbą dla ludzkości” - napisał Cywiński w liście datowanym na 25 września.

Źródło: wiadomosci.dziennik.pl, Twitter

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze