Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Niezwykłe znalezisko w dawnym klasztorze ojców franciszkanów Reformatów w Węgrowie

A.N. 11:05 12 sierpnia 2020
Klasztor w WęgrowiePortal TV Republika
W dawnym klasztorze ojców franciszkanów Reformatów w Węgrowie 11 sierpnia podczas prac rewitalizacyjnych dokonano wyjątkowego znaleziska: w północnym krużganku zostało odkryte malowidło ścienne, które prawdopodobnie pochodzi z XVIII w. i przedstawia bliżej nieokreśloną postać zakonnika w habicie.

Parafia Rzymskokatolicka św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy realizuje projekt w ramach Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 w partnerstwie z Archidiecezją Lwowską. Projekt zakłada rewitalizację dwóch zabytkowych klasztorów: w Węgrowie, gdzie powstanie Centrum Dialogu Kultur oraz w Rawie Ruskiej, gdzie zostanie utworzony Ośrodek Dialogu Kultur oraz Rodzinny Dom Dziecka dla dzieci osieroconych wskutek prowadzonych działań wojennych na wschodzie Ukrainy. Projekt zakończy się w lipcu przyszłego roku.

„Obecne prace w krużganku północnym polegają między innymi na przywróceniu pierwotnego założenia architektonicznego dawnego klasztoru. Odtworzenie krużganków klasztornych, które od 1863 roku do połowy XX w. były modyfikowane. Prace polegają na wyburzeniu ścian, aby była możliwa swobodna komunikacja po krużgankach okalających wewnętrzny dziedziniec klasztoru, tak zwany wirydarz. Po wyburzeniu ściany, zauważyłem wydobywający się ciemny kolor spod farby. Poprosiłem pracowników, aby nic nie robili w tym miejscu, zważywszy, że w poprzednich latach w naszym klasztorze zostało już odkryte kilka malowideł ściennych. Delikatnie zostały ściągnięte warstwy farb i ukazała się dosyć wyraźna postać zakonnika. Na obecnym etapie został poinformowany Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, aby zebrała się stosowna komisja, która podejmie dalsze decyzję, co należy z tym wyjątkowym znaleziskiem robić” – mówił dr Marek Sobisz, kustosz klasztoru w Węgrowie.

img_20200811_173643_670

Realizacja projektu wpisuje się w szereg działań, które prowadzi parafia od kilku lat: rewitalizacja dawnego klasztoru, która w dużym stopniu jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ostatnio zostały odrestaurowane malowidła ścienne w krużganku wschodnim oraz południowym, a także wyjątkowy sarkofag fundatora węgrowskiego klasztoru, Jana Dobrogosta Krasińskiego-wojewody płockiego. W minionym roku w podziemiach klasztoru, prof. Piotr Gliński Wicepremier oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego otworzył powstałą Ekspozycję Muzealną „Węgrów – miasto wielu kultur i religii”, będącą opowieścią w nowoczesnej formie o 6-cio wiekowej historii Węgrowa. Pomysłodawczynią stworzenia takiego miejsca w węgrowskim klasztorze jest Pani Maria Koc, Senator RP.  Te wszystkie działania mają na celu z jednej strony uratować wyjątkowy zabytek, który był projektowanym budowany oraz dekorowany przez artystów z dworu króla Jana III Sobieskiego, a także nadać mu nową funkcję społeczną, adekwatną do potrzeb współczesnego świata. 


Źródło: Portal TV Republika

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze