Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Niezwykła rocznica bohatera! Płk. Kazimierz Klimczak "Szron" obchodzi 106. urodziny. Prezydent: Dzięki takim ludziom Polska jest dziś wolna

A.N 9:31 15 lutego 2020
Kazimierz Klimczak "Szron" / twitter.com/@1944pl
11 lutego w Muzeum Wojska Polskiego miała miejsce niezwykła uroczystość. Pułkownik Kazimierz Klimczak "Szron" świętował swoje urodziny. W sobotę najstarszy żyjący uczestnik Powstania Warszawskiego skończył 106 lat.

W sobotę płk. Kazimierza Klimczaka (ps. Szron) skończył 106 lat. Służył w polskiej armii od 1936 r. Po ukończeniu szkoły podoficerów instruktorów i rozpoczął służbę w 67. Pułku Piechoty w Brodnicy. W jego szeregach brał udział w walkach Armii „Pomorze” w czasie kampanii wrześniowej. Uczestniczył w bitwie nad Bzurą. W 1939 r. został ciężko ranny w okolicach Grudziądza i trafił do Szpitala Ujazdowskiego w Warszawie. Już jako inwalida wojenny, nawiązał kontakt ze Związkiem Walki Zbrojnej. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w stopniu sierżanta w szeregach Obwodu Ochota Armii Krajowej. Jest dziś najstarszym żyjącym uczestnikiem powstania.

We wtorek 11 lutego  w Muzeum Wojska Polskiego odbyła się urodzinowa uroczystość zorganizowana dla solenizanta przez MON Wziął w niej udział  także prezydent Andrzej Duda. – Życzę, aby Pan był jeszcze długo, długo z nami. Dwieście lat, Panie Pułkowniku! – powiedział Andrzej Duda.

Podczas spotkania Prezydent odznaczył płk. Klimczaka Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. – Jak sam Pan powiedział: nie walczył dla siebie, a dla przyszłych pokoleń. Kiedy popatrzymy na naszą historię i na to, że dla Pana Pułkownika dopiero, dla nas aż, od trzydziestu lat Polska jest prawdziwie wolna, suwerenna, niepodległa, to rzeczywiście te słowa mają w sobie głęboką prawdę – zaznaczył Andrzej Duda. 

Odczytano też apel solenizanta do młodych, w którym płk Klimczak podkreślił: „Pamiętajcie, że wolność nie jest dana raz na zawsze”.

 

Źródło: Facebok/Twitter/prezydent.pl

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze