Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Niepokojący trend na TikToku. Użytkownicy wcielają się w duchy ofiar niemieckich obozów zagłady

JJ 19:11 26 sierpnia 2020
Auschwitz-Birkenau, niemiecki obóz zagłady z czasów II wojny światowej. Zdj. ilustracyjnePixabay CC0
W kontrowersyjnym serwisie TikTok pojawił się dość niepokojący trend. Użytkownicy z całego świata tworzą materiały, w których wcielają się w… duchy ofiar niemieckich obozów zagłady. Do sprawy odnieśli się już przedstawiciele Muzeum Auschwitz.

Bohaterowie filmów publikowanych na TikToku opowiadają o ostatnich chwilach swojego życia oraz sposobie śmierci, wykorzystując m.in. zdjęcia z Auschwitz czy symbole znane z niemieckich obozów, takie jak więzienne „pasiaki” czy żółte gwiazdy z napisem „Jude”. Nie zapominają również o „charakteryzacji” - makijażu, który ma symbolizować rany, siniaki lub zabrudzenia.

Twórcy krótkich filmików upodabniają się w ten sposób do więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady z czasów II wojny światowej. Dodajmy – więźniów, którzy nie przeżyli obozu.

 

Wcielając się w ofiary Holokaustu mówiące do widzów z zaświatów, opowiadają o ostatnich chwilach życia oraz sposobie, w jaki zostali uśmierceni. Twórcy materiałów przekonują, że chcą w ten sposób „zwiększyć świadomość i szerzyć wiedzę” o Zagładzie. Czy jednak nie przyniesie to skutku innego niż zamierzony?

Bartosz Bartyzel, przedstawiciel Muzeum Auschwitz w rozmowie z portalem komputerswiat.pl przestrzega przed instrumentalizacją Auschwitz. Bartyzel wskazał, że muzeum, dla którego pracuje, upamiętnia przede wszystkim „miejsce potwornego bólu i cierpienia udokumentowanego w relacjach Ocalałych”.

– To bolesne widzieć taki trend na TikTok-u, który wydaje się pokazywać ludziom próby odgrywania ról ofiar Holokaustu. W szczególności młodzi ludzie powinni posiadać większą wiedzę o historii Auschwitz oraz dokąd prowadzi dziś instrumentalizacja Auschwitz – podkreśla rozmówca serwisu komputerswiat.pl.

Według przedstawiciela Muzeum Auschwitz, młodzież trzeba dziś „uczyć, edukować, a przede wszystkim uwrażliwiać” - również dlatego, aby mediów społecznościowych używali w sposób rozsądny.

 

 

Źródło: komputerswiat.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze