Nieodpłatna pomoc prawna dla każdego. Jesienią nowelizacja przepisów?

Artykuł
Fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

„Gazeta Polska Codziennie” informuje dziś o prezydenckiej nowelizacji, która ma umożliwić każdemu dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej. - Państwo musi pomagać obywatelom – mówi Bartłomiej Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Od początku 2016 r. weszły w życie przepisy, na mocy których z bezpłatnej pomocy prawnej mogą skorzystać obywatele, którzy w ciągu ostatniego roku uzyskali wsparcie z ośrodka pomocy społecznej lub posiadają kartę dużej rodziny, są kombatantami albo weteranami, nie ukończyli 26. roku życia lub przekroczyli 65. rok życia, a także kobiety w ciąży oraz osoby, które w wyniku nagłego zdarzenia poniosły straty.

Na antenie TVP Info prezydencki minister, Andrzej Dera, zapowiedział, że już jesienią 2017 r. kryteria osób uprawnionych do nieodpłatnej pomocy prawnej znacznie się rozszerzą. - Obowiązującą obecnie ustawę w tej sprawie przygotowała jeszcze PO, ale te przepisy mają ograniczony zakres działania i dotyczą ludzi młodych oraz seniorów. Tymczasem problemy mają też często inne osoby. Dlatego prezydencka nowelizacja umożliwi dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej każdemu – zapowiedział Dera.

Poseł PiS, Bartłomiej Wróblewski, twierdzi, że jest wiele grup społecznych, które czekają na możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy prawnej. - W moich biurach poselskich od dawna funkcjonują oddziały, w których prawnicy udzielają bezpłatnych porad. Sytuacja ludzi, którzy tam przychodzą, często naprawdę jest bardzo trudna, a ze względu na brak funduszy lub inne czynniki nigdzie indziej takiej pomocy nie dostali. Państwo musi pomagać obywatelom – powiedział „GPC” Wróblewski.

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy