Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Niemcy w przededniu recesji

9:14 13 września 2019
Reichstagpixabay
Za Odrą kurczy się gospodarka i spadają wpływy z podatków. – W bieżącym kwartale Niemcy wpadną w recesję – podał Instytut Gospodarki Światowej (IfW) w Kilonii, obniżając prognozy wzrostu dla największej gospodarki w Europie. Kryzys u naszego zachodniego sąsiada może odbić się na jego tegorocznym budżecie.

Recesja definiowana jest jako znaczne zahamowanie tempa wzrostu gospodarczego, skutkujące spadkiem produktu krajowego brutto. W znaczeniu technicznym zjawisko to występuje, gdy PKB spada przez co najmniej dwa kolejne kwartały. W Niemczech istnieją coraz większe obawy, że recesja stanie się faktem.


W okresie kwiecień–czerwiec największa europejska gospodarka skurczyła się o 0,1 proc. kwartał do kwartału. Według IfW w trzecim kwartale skurczy się o kolejne 0,3 proc. Instytut obniżył również prognozę wzrostu dla niemieckiej gospodarki na cały 2019 r. do 0,4 proc. z 0,6 proc. poprzednio oraz na 2020 r. do 1 proc. w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami wynoszącymi 1,6 proc.

Zdaniem kanclerz Niemiec Angeli Merkel przyczyn spowolnienia należy szukać na zewnątrz kraju.

 

Więcej w najnowszej Codziennej.

 

 Czytaj także:

Niemiecki ekonomista w katastrofalnej wizji przyszłości waluty euro. "Doradzam odizolowanie, jak najbardziej to możliwe"

 

Źródło: Paweł Woźniak / Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze