Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Niemcy się zbroją? Partia Merkel chce wrócić do powszechnego poboru - także dla kobiet

PR 17:50 4 sierpnia 2018
twitter
Współrządząca w Niemczech Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna opowiada się za przywróceniem powszechnego poboru do wojska. Obowiązkowa służba wojskowa miałaby dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

 

Czołowi politycy CDU twierdzą, że likwidacja powszechnego poboru i zastąpienie go armią zawodową obniżyło możliwości obronne Niemiec.

- W obliczu niepewnej sytuacji na świecie powrót do obowiązkowej służby wojskowej jest konieczny - powiedział dziennikowi "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pułkownik rezerwy i członek CDU Patrick Sensburg.

Jego zdaniem, zasadnicza służba wojskowa powinna trwać dwanaście miesięcy i powinna dotyczyć młodych kobiet i mężczyzn, którzy ukończyli 18 lat.

Powrót do obowiązkowej służby wojskowej popiera sekretarz generalna CDU Annegret Kramp-Karrenbauer, która zapowiedziała dyskusję na ten temat podczas najbliższego kongresu CDU. Przeciwko powrotowi do powszechnego poboru jest współrządząca SPD.

Zasadniczą służbę wojskową zniesiono w Niemczech w 2011 roku. Reforma Bundeswehry zakłada stworzenie zawodowej i dobrze wyszkolonej 180-tysięcznej armii. Plany się nie powiodły, bowiem armia niemiecka posiada zarówno braki kadrowe, jak i sprzętowe.

 

Źródło: zeit.de, IAR

Wczytuję ocenę...


OTWARTYM TEKSTEM (ODC.210) - JAROSŁAW PAPIS - PRZYJAŹŃ POLSKO-ŻYDOWSKA JEST MOŻLIWA, ALE ...
Wczytuję komentarze...
Najnowsze