Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Niemcy przepraszają za sprawcę Rzezi Woli

mg 8:03 11 lipca 2014
cywilna ludność dzielnicy pędzona ul. WolskąWikipedia/Bundesarchiv Bild/CC-BY-SA-3.0-de
Z okazji 70. rocznicy powstania warszawskiego parlamentarzyści w Szlezwiku-Holsztynie przyjęli jednogłośnie uchwałę ws. gen. SS Heinza Reinefartha. W ten sposób przepraszają, że po wojnie nie został on rozliczony ze zbrodni - pisze "Gazeta Wyborcza".

W Polsce Reinefarth jest uznawany za jednego z największych zbrodniarzy wojennych. W pierwszych dniach zrywu 1944 r. jego oddziały wymordowały ok. 60 tys. mieszkańców Woli, dopuściły się też zbrodni na Powiślu i Czerniakowie – przypomina "GW".

Zaś Reinefarth nigdy za to nie odpowiedział. Od lat 50. był burmistrzem w Westerland, a także wieloletnim posłem do Landtagu Szlezwika-Holsztynu.

Rzezią Woli nazywana jest masowa eksterminacja mieszkańców warszawskiej dzielnicy Wola, dokonana przez oddziały SS i policji niemieckiej w pierwszych dniach powstania warszawskiego.

Masakra rozegrała się w dniach 5–7 sierpnia 1944, a ofiarom niemieckich żołnierzy padło wówczas około 60 tys. polskich mężczyzn, kobiet i dzieci.Była to realizacja bezpośredniego rozkazu Adolfa Hitlera, nakazującego zburzenie Warszawy i wymordowanie wszystkich jej mieszkańców.

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze