Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Nie żyje były szef UOP!

sm 11:19 17 czerwca 2019
Oficer wywiadu, były szef Urzędu Ochrony Państwa oraz Agencji Wywiadu gen. Zbigniew Nowek nie żyje. Zmarł w nocy w wieku 59 lat.

– Każdy pracownik Ministerstwa Energii ma spory zasób informacji. Należy jednak pamiętać, że więcej informacji gromadzi podczas rozmów z kolegami z...

Zbigniew Nowek urodził się w 1959 r. w Bydgoszczy. Wykształcił się na prawnika, był działaczem opozycji PRL. 

Jak wspomina wieloletni przyjaciel Nowka prof. Wojciech Polak, zmarły generał był w latach 1980-81 przywódcą toruńskiego NZS. 

Był także uczestnikiem opozycji przed sierpniem 1980 r. „Człowiek, który wydrukował w sierpniu 1980 r. ulotkę w obronie Anny Walentynowicz od której rozpoczął się wielki strajk w Stoczni Gdańskiej. Najaktywniejszy drukarz podziemny w Gdańsku w latach 1982-1985. Potem szef UOP i AW. Mój przyjaciel. Módlmy się za duszę Zbyszka” – napisał prof. Polak. 

W służbach specjalnych – Urzędzie Ochrony Państwa – Nowek pracę rozpoczął w 1990 r. Osiem lat później został mianowany szefem tej służby. 

Funkcję szefa UOP pełnił do października 2001 r. W 2005 r. został powołany na szefa Agencji Wywiadu. W marcu 2008 r. ówczesny premier Donald Tusk odwołał go z tej funkcji. 

W styczniu 2010 r. Nowek został zastępcą szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Po siedmiu miesiącach złożył dymisję i został odwołany.

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.168/1) - KTO ZNALAZŁ SIĘ NA CELOWNIKU TĘCZOWYCH TERRORYSTÓW?
Wczytuję komentarze...
Najnowsze