NIE POZWÓL sobie znieczulić duszy!

Artykuł
pixabay.com

Latem dwa lata temu w Polsce, a szczególnie w Krakowie, ludzie deklarowali sobie wzajemną przyjaźń i miłość. Inicjatorami była młodzież, która przyjechała z całego świata na Dni Młodzieży. Po rozśpiewanych i roztańczonych gościach w Krakowie nie pozostał prawie żaden ślad. To, co przetrwało, to jedynie pamiątki i publikacje, a wśród nich remedium na ból dnia codziennego. Formalnie to książka pt. „Pielgrzymka odwagi i nadziei”, a nieformalnie poradnik, jak żyć, aby pokonywać kłopoty dnia codziennego, zachować pogodę ducha i nie utracić jeszcze sensu życia.

Doskonałą skarbnicą wiedzy są wszystkie katechezy, przemówienia i homilie zebrane ze Światowych Dni Młodzieży. Doskonale przekładają się one na życie dnia codziennego. Są jak najbardziej na czasie, bo dotykają naszych codziennych bolączek. Jedną z największych z nich jest strach i niepewność, które paraliżują przed jakimkolwiek działaniem. „Jest to w rzeczywistości jakiś wirus, który zaraża i blokuje wszystko, który zamyka wszelkie drzwi, który uniemożliwia rozpoczęcie życia na nowo, ponowny start – mówił w swojej homilii w Krakowie papież Franciszek. – Brak akceptowania samych siebie, życie w niezadowoleniu i myślenie w sposób negatywny oznacza brak uznania naszej najprawdziwszej tożsamości; to tak, jakby odwrócić się w inną stronę. (…) Bóg nas miłuje takimi, jakimi jesteśmy, i żaden grzech, wada czy błąd nie sprawi, by zmienił swoje zdanie. (…) W Jego oczach nic nie znaczy, jak jesteś ubrany czy jakiego używasz telefonu komórkowego; dla Niego nie jest ważne, czy podążasz za modą. Liczysz się ty. Taki, jaki jesteś .W Jego oczach jesteś wartościowy, a twoja wartość jest bezcenna” – tłumaczył papież Franciszek w Krakowie.

Głos w sprawie człowieka zabierają w tej książce oprócz papieża Franciszka kard. Stanisław Dziwisz, abp Marek Jędraszewski, abp Stanisław Gądecki, abp Wojciech Polak, bp Wiesław Mering, prezydent RP Andrzej Duda.

Co ważne, w tej niewielkiej, ale jakże bogatej książce są przejmujące zdjęcia i nie ma miejsca na banał lub moralizowanie. Dominuje przystępna, ciekawa forma. W kompendium wiedzy o ŚDM nie zabrakło także bogatego opisu spotkań św. Jana Pawła II, który zapoczątkował tę piękną ideę.

TUTAJ WIĘCEJ 

Źródło: swiato-podglad.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy