Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Neumann przegrał zakład z Szałamachą o 10 tysięcy złotych. Podsumowano budżet za rok 2016

MAD 17:54 31 stycznia 2017
Telewizja Republika
Ministerstwo Finansów przedstawiło wstępne dane dotyczące wykonanie budżetu za rok 2016. Deficyt wyniósł 46,3 mld złotych, a dochody przekroczyły 313 mld złotych, a to oznacza, że Sławomir Neumann przegrał zakład z byłym ministrem finansów, Pawłem Szałamachą, który obaj panowie zawarli ponad rok temu. Przegrany miał wpłacić 10 tys. złotych do Skarbu Państwa.

Zakład o budżet

Pod koniec 2015 r., podczas sejmowej debaty na temat budżetu państwa na rok 2016, Paweł Szałamacha, były już minister finansów, mówił: - Co do deficytu w wysokości 54 mld złotych i ryzyk związanych z przekroczeniem tego pułapu, jestem w stanie zagwarantować, że deficyt na 2016 rok nie przekroczy 54 mld złotych. Dodał, że może postawić na to swoje własne pieniądze i zaproponował zakład Sławomirowi Neumannowi, szefowi klubu PO.

- Jeśli wysokość deficytu przekroczy to, co zaplanowaliśmy, to wpłacę na rzecz budżetu państwa 10 tysięcy złotych. Jeśli tak się nie stanie, to niech przewodniczący Neumann wpłaci taką kwotę – zaproponował Szałamacha. Neumann chciał jednak rozszerzenia zakładu o kwestię dochodów – stanęło więc na tym: deficyt nie większy niż 54 mld, dochody co najmniej 313 mld. Stawka – 10 tys. złotych płatna przez przegrywającego do budżetu państwa.

Deficyt niższy niż przewidywała ustawa

Dziś ministerstwo przedstawiło wstępne wyliczenia dotyczące wykonania budżetu. Według szacunkowych danych dochody w roku 2016 wyniosły 314,6 mld złotych, co oznacza niewielką nadwyżkę względem ustaleń z ustawy budżetowej. Wydatki były nieco niższe niż planowano – wyniosły bowiem 360,9 mld złotych. Deficyt to 46,3 mld złotych – a zatem znacznie mniej niż pierwotnie zakładała ustawa (54 mld).

W stosunku do roku poprzedniego, dochody budżetu państwa były wyższe o 8,8%. Jak czytamy w komunikacie ministerstwa finansów, „ocena wykonania dochodów budżetu jest pozytywna”. Zrealizowano m.in. wyższe niż prognozowano wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku akcyzowego. W 2016 r., według szacunków MF, uzyskano 126,6 mld złotych wpływów z VAT, czyli o niecałe 3% więcej niż w roku 2015.

Źródło: mf.gov.pl, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - R. GROMADZKI - W. GADOWSKI - "UCIECZKA OD WOLNOŚCI"
Wczytuję komentarze...
Najnowsze