Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Negocjacje brexitowe: Gibraltar nadal kością niezgody

AS 15:55 23 listopada 2018
wikimedia.org
Przedstawicielom 27 unijnych krajów nie udało się uzgodnić zapisów dotyczących Gibraltaru w ramach negocjacji brexitowych. Unijny negocjator do spraw brexitu Michel Barnier ma jeszcze dziś rozmawiać na ten temat z przedstawicielami Hiszpanii - tak by do niedzielnego szczytu rozwiać wszystkie wątpliwości. Powiedział o tym brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z wysokich rangą unijnych dyplomatów.

Gibraltar - kawałek Półwyspu Iberyjskiego, należący od ponad 300 lat do Wielkiej Brytanii, do którego roszczenia zgłasza Hiszpania - jest obecnie jedyną przeszkodą w przyjęciu na niedzielnym szczycie umowy brexitowej i deklaracji politycznej określającej przyszłe relacje handlowe Unii Europejskiej z Wielką Brytanią. 

Władze w Madrycie chcą gwarancji, że kontakty handlowe z Gibraltarem będą regulowane na zasadzie dwustronnej umowy z Londynem, a nie na poziomie europejskim. Hiszpańscy politycy grozili, że zawetują przyjęcie umowy brexitowej, ale zgodnie z unijnymi regułami nie mogą tego zrobić, bo porozumienie o wyjściu ze Wspólnoty jest przyjmowane większością głosów, a nie jednomyślnie. Jednak dla zachowania jedności "27-mki" europejskie stolice są gotowe jeszcze poczekać na takie ustalenia, które pozwolą Hiszpanii zaakceptować i umowę brexitową, i deklarację polityczną.

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - R. GROMADZKI - W. GADOWSKI - "UCIECZKA OD WOLNOŚCI"
Wczytuję komentarze...
Najnowsze