Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

NATO stawia na Bałtyk. Ruszyły ćwiczenia w przestrzeni powietrznej

am 16:58 25 czerwca 2019
zdjęcie ilustracyjnepixabay.com
Nad Litwą, Łotwą i Estonią rozpoczęły się ćwiczenia Ramstein Alloy. Są one prowadzone w celu doskonalenia misji Baltic Air Policing, prowadzonej w przestrzeni powietrznej tych państw przez NATO.

Jak informuje litewski resort obrony, w ćwiczeniach biorą udział jednostki powietrzne z dziewięciu państw. Wśród dwudziestu maszyn są też dwa myśliwce F-16 z Polski.

Manewry mają na celu sprawdzenie rutynowych działań takich jak patrolowanie nieba, przechwytywanie innych samolotów, tankowanie w powietrzu czy sprowadzanie w sytuacjach zagrożenia innych maszyn na ziemię.

Te ćwiczenia to także okazja do poprawy jakości współpracy sił powietrznych trzech państw bałtyckich oraz sąsiednich krajów należących do Sojuszu. Ponadto - jak zaznacza litewskie ministerstwo obrony - wzmacniają one koordynację sił, które angażują się w misję Baltic Air Policing.

Ćwiczenia Ramstein Alloy prowadzone są trzy razy do roku - za każdym razem w innym kraju bałtyckim. Manewry potrwają do jutra. 

Misja Baltic Air Policing trwa od 2004 roku. Wtedy państwa bałtyckie przystąpiły do NATO. Sojusz postanowił w ten sposób zagwarantować ochronę przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, gdyż nie posiadają one własnych samolotów myśliwskich. 

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze