Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

NATO się wzmacnia! Europejski kraj na ostatniej prostej

AS 17:34 21 października 2019
flickr
Macedonia Północna, która na razie ma zamknięte drzwi do Unii Europejskiej, jest na ostatniej prostej do członkostwa w NATO. Kwatera główna poinformowała, że już 24 kraje z 29 ratyfikowały protokół jej przyjęcia do Sojuszu Północnoatlantyckiego - podała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Protokół akcesyjny został podpisany w lutym i wtedy zaczął się proces ratyfikacji. Zwykle zajmuje on około roku i ale dyplomaci, i wojskowi w kwaterze głównej już wtedy nie wykluczali, że cały proces zostanie przyspieszony.

Zatem nie wiosną przyszłego roku, a być pod koniec tego roku Macedonia Północna mogłaby wejść do Paktu.

Choć oczywiście wszystko zależy od krajów członkowskich. W ubiegłym tygodniu protokół akcesyjny ratyfikowały Włochy i Wielka Brytania, nie zrobiło jeszcze tego tylko 5 krajów Sojuszu.

Dla NATO rozszerzenie o Macedonię Północną to podtrzymanie strategii dotyczącej budowania stabilności i bezpieczeństwa na Bałkanach Zachodnich.

Rosja protestuje, bo to ograniczy jej wpływy w tym regionie. Większość państw Unii, w tym Polska uważa, że podtrzymanie proeuropejskiego kursu w Macedonii Północnej jest kluczowe dla bezpieczeństwa Europy. 

Jednak z powodu sprzeciwu przede wszystkim Francji, wspieranej przez Danię i Holandię, Unia nie dała zielonego światła dla rozpoczęcia rozmów członkowskich z Macedonią Północną.

Na trzy kraje spadła ostra krytyka za brak strategicznego myślenia.

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze