Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Następuje zmniejszenie naszej zależności energetycznej od Rosji. "To sygnał dla całej Europy"

PR 10:09 8 listopada 2018
Jakub Szymczuk/KPRP
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało w czwartek wiążącą umowę długoterminową na zakup gazu ziemnego LNG z firmą Cheniere Marketing. Umowa została zawarta na 24 lata. Udział, w istotnym dla bezpieczeństwa energetycznego kraju wydarzeniu gospodarczym wziął m.in. prezydent Andrzej Duda, oraz ministrowie Krzysztof Tchórzewski, Tomasz Dąbrowski i Piotr Naimski a także sekretarz energii USA Ricka Perry.

Prezydent podczas konferencji w siedzibie PGNiG mówił, że rozmowy o kontrakcie rozpoczęły się podczas wizyty Donalda Trumpa w Polsce.

- Pan prezydent zadał mi pytanie: czy moglibyście kupować od nas gaz skroplony? Ja powiedziałem: panie prezydencie, nam bardzo zależy na dywersyfikacji dostaw gazu do Polski i oczywiście - będziemy bardzo chętnie kupować gaz ze Stanów Zjednoczonych na rozsądnych, rynkowych warunkach. Pan prezydent powiedział: OK, to będziemy to rozwijać i o tym rozmawiać. Nasza rozmowa, poprzez zawarcie tej właśnie umowy, nabiera praktycznej treści – podkreś

Andrzej Duda zaznaczył, że liczy, iż podpisana w czwartek umowa będzie wstępem do dalszych działań. Prezydent mówił, że dziś obecne są w Polsce amerykańskie jednostki wojskowe.

- Cieszę się, że ta współpraca rozwija się również w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Jeśli patrzę na to, to mogę powiedzieć śmiało: to jest właśnie prawdziwe partnerstwo transatlantyckie, to jest właśnie prawdziwe partnerstwo pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, o którym także marzył kiedyś - mogę to powiedzieć z całą odpowiedzialnością - pan prezydent profesor Lech Kaczyński - powiedział Andrzej Duda.

- Jesteśmy dumni, że jesteśmy waszymi parterami - powiedział sekretarz ds. energii USA Rick Perry, który przebywa z wizytą w naszym kraju. Dodał, że decyzje, które są podejmowane w Polsce w zakresie bezpieczeństwa energetycznego będą niezwykle istotne.

O umowie w sprawie dostaw gazu Rick Perry powiedział, że jest "to sygnał dla całej Europy, że tak można rozwijać przyszłość Europy, bezpieczeństwo energetyczne, dywersyfikować źródła energii".

Umowa z Cheniere na dostawy do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu została zawarta na 24 lata. Dostawy LNG będą w ilości: w latach 2019 - 2022 ok. 0,73 mld m sześc. gazu po regazyfikacji łącznie w całym okresie; w latach 2023 - 2042 ok. 39 mld m sześc. gazu po regazyfikacji, łącznie w całym okresie, tj. ok. 1,95 mld m sześc. gazu po regazyfikacji rocznie.

Dostawy będą realizowane w formule Delivery Ex-Ship.

Jak napisano w komunikacie PGNiG, w ocenie zarządu, warunki umowy z Cheniere, w tym konkurencyjna cena, są satysfakcjonujące w kontekście realizacji Strategii Grupy Kapitałowej PGNiG w zakresie rozwoju handlu LNG na rynkach światowych.

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: pgnig.pl, IAR, twitter.com/MinEnergii

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze