Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ministerstwie Środowiska

EmaPob 19:30 1 marca 2017
Telewizja Republika
W Ministerstwie Środowiska odbyły się dziś obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W wydarzeniu wziął udział prof. Jan Szyszko, minister środowiska. Uroczystościom towarzyszyła wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Czas Niezłomnych".

– Dziękuję Żołnierzom Wyklętym za walkę o wolną Polskę. W godzinie próby zachowali się jak trzeba. Dziękuję także wszystkim tym, w tym Instytutowi Pamięci Narodowej - za troskę o to, by pamięć o Żołnierzach Wyklętych nie zaginęła - mówił podczas uroczystości minister Jan Szyszko.

– Żołnierzy walczących z okupantem nazywano Wyklętymi. Dziś możemy powiedzieć, że byli to Żołnierze Niezłomni – dodał minister Szyszko.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca, począwszy od 2011 r. Ma na celu upamiętnienie żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji. Stanowili oni ruch niepodległościowy walczący o suwerenność Polski z sowieckim okupantem.

Wśród Żołnierzy Wyklętych znajdowało się wielu leśników. Ogółem na wszystkich frontach II wojny światowej walczyło około 11 000 leśników – byli w Wojsku Polskim w wojnie obronnej 1939 r., Armii Andersa, Armii Krajowej, Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie oraz w ZSRR. Przede wszystkim angażowali się oni w pomoc ludności cywilnej oraz walkę zbrojną w okupowanym kraju. Patriotyzm, znajomość terenu, odbyte przed wojną przeszkolenie wojskowe – te cechy leśników, z powodu których okupanci poddawali ich represjom, były bardzo przydatne polskiemu Państwu Podziemnemu.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w Ministerstwie Środowiska 1 marca. W uroczystościach udział wzięli także m.in.: dr Tomasz Łabuszewski, p.o. Naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Warszawie, płk Wojciech Łęcki z Ministerstwa Obrony Narodowej oraz kombatanci ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze