Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Narasta fala protestów po śmierci szyickiego duchownego

zm 20:56 2 stycznia 2016
FLICKR/ Wen Zhang/CC BY-SA 2.0
Po zamordowaniu popularnego szyickiego duchownego, szejka Nimr al-Nimra, na ulice m.in. w Libanie i Iranie wyszły tłumy ludzi, a rzecznik irańskiego MSZ zapowiedziała, że Arabia Saudyjska zapłaci "wysoką cenę" za jego śmierć.
Dzisiaj przed południem Arabia Saudyjska poinformowała, że wykonała 47 wyroków śmierci. Jednym ze zgładzonych był właśnie popularny szyicki duchowny szejk Nimr al-Nimr, który w 2011 roku był centralną postacią antyrządowych protestów. Czytaj więcej

Duchowny był zwolennikiem antyrządowych protestów, które wybuchły w 2011 roku w Prowincji Wschodniej. Jego aresztowanie dwa lata temu doprowadziło do masowych protestów. Oskarżono go o nieposłuszeństwo wobec władzy i podważanie jedności narodowej. W odpowiedzi na egzekucje w Iranie i Libanie doszło do protestów. W Bahrajnie policja musiała użyć gazu łzawiącego do rozpędzenia tłumu demonstrantów.

– Saudyjski rząd z jednej strony wspiera ruchy terrorystyczne i ekstremistyczne, jednocześnie wykorzystując metody represji i skazuje na śmierć swych wewnętrznych opozycjonistów – komentował informacje o egzekucji rzecznik irańskiego MSZ Hossein Jaber Ansari. – Zapłaci za tę politykę wysoką cenę – dodał.

Libańska Islamska Najwyższa Rada Szyicka potępiła egzekucję duchownego, określając to jako "poważny błąd", a premier Iranu stwierdził, że jego śmierć wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo w regionie.

 

Źródło: TVN24, CNN, BBC News, independent.co.uk, telegraph.co.uk

Wczytuję ocenę...


"JAOK", KSENIA KODYMOWSKA - DZIAŁO SIĘ NA KONGRESIE KOBIET. WALCZĄ NAWET O KROWY, KONIE I ...
Wczytuję komentarze...
Najnowsze