Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Najwyższe węgierskie odznaczenie dla kard. Dziwisza. Wnioskował Orban

dmc 12:42 22 stycznia 2016
kard. Stanisław Dziwisz FLICKR/ PIOTR DRABIK/ CC BY 2.0
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz otrzyma w najbliższą niedzielę Wielki Krzyż Orderu Zasługi Węgier – najwyższe węgierskie odznaczenie przyznawane obywatelom innego kraju.

Wielki Krzyż Orderu Zasługi Węgier nadał krakowskiemu arcybiskupowi prezydent tego kraju Janos Ader na wniosek premiera Wiktora Orbana. Przyznano go w uznaniu "doniosłej roli kardynała w życiu Kościoła Powszechnego, za jego wybitną działalność w umacnianiu więzi między Stolicą Apostolską a Węgrami oraz za wyjątkowe zasługi w pielęgnowaniu pamięci świętego papieża Jana Pawła II".

Order ma być również wyrazem wdzięczności Węgrów za zasługi kard. Dziwisza w umacnianiu zaufania oraz serdecznych i bliskich kontaktów między Polską a Węgrami, między Kościołami i wspólnotami w Polsce i na Węgrzech.

Węgierska delegacja

Uroczyste przekazanie odznaczenia odbędzie się w niedzielę 24 stycznia w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, po nabożeństwie kończącym Tydzień Modlitw o Jedność  Chrześcijan. Jak informuje Archidiecezja krakowska, order nada Zoltan Balog, który w węgierskim rządzie kieruje Ministerstwem Zasobów Ludzkich i jednocześnie jest pastorem kalwińskim. Minister Balog wygłosi również laudację.

Przedstawicielowi rządu Wiktora Orbana towarzyszyć będzie spora delegacja z Węgier. Do Krakowa przyjedzie m.in. minister Miklos Soltesz, sekretarz stanu odpowiedzialny za kontakty z Kościołami, związkami wyznaniowymi, organizacjami narodowościowymi i społecznymi, ambasador Węgier w Warszawie dr Ivan Gyurcsik oraz konsul generalna dr Adrienne Körmendy. 

Źródło: diecezja.pl

Wczytuję ocenę...


"JAOK", KSENIA KODYMOWSKA - DZIAŁO SIĘ NA KONGRESIE KOBIET. WALCZĄ NAWET O KROWY, KONIE I ...
Wczytuję komentarze...
Najnowsze