Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Na razie rozmów gazowych Ukraina-KE-Rosja nie będzie

apu 12:41 15 września 2014
flickr/JanChr/CC BY-SA 2.0
Zaplanowane na sobotę rozmowy trójstronne między Rosją, Komisją Europejską i Ukrainą na temat sporu gazowego nie odbędą się w tym dniu – poinformowała rzeczniczka ministerstwa energetyki w Moskwie. – Trzeba ustalić inną datę – powiedziała.

Rosjanie wcześniej informowali, że nie otrzymali od KE oficjalnego zaproszenia na konsultacje.

Termin rozmów już przekładano. Strona ukraińska proponowała, by negocjacje odbyły się 16 września w Wiedniu, Komisja Europejska w ubiegłym tygodniu wyznaczyła je na 20 września w Berlinie. Rozmowy w stolicy Niemiec miały też dotyczyć ograniczenia dostaw gazu z Rosji do Polski, o ile powody tej redukcji były inne niż techniczne.

Ukraina, Rosja i KE prowadziły trójstronne konsultacje gazowe od połowy czerwca. Pod koniec sierpnia minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak powiedział, że jego kraj i Ukraina zgadzają się na spotkanie 6 września, ale daty tej nie uzgodniono z KE. Następnie służby prasowe unijnego komisarza ds. energii Guenthera Oettingera podały, że trójstronne rozmowy mogą odbyć się w połowie września.

Rosja w połowie czerwca przerwała dostawy gazu dla Ukrainy, która odmówiła płacenia za surowiec cen zawyżonych po zmianie władzy w Kijowie z prorosyjskiej na prozachodnią. Według rosyjskiego ministra energetyki Ukraina winna jest za gaz 5,3 mld dolarów.

Spór gazowy między Rosją a Ukrainą rodzi groźbę zakłóceń dostaw rosyjskiego gazu do UE przez terytorium Ukrainy, jak było w 2006 i 2009 roku, podczas poprzednich "wojen gazowych". Komisja Europejska stara się doprowadzić do porozumienia między Rosją a Ukrainą, jednak dotychczasowe próby mediacji zakończyły się niepowodzeniem.


Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze