Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Na Litwie powstanie pomnik zwycięstwa nad „polskim okupantem”

mk 17:20 7 października 2015
Pomnik w Giedrojciach ma się stać symbolem zwycięstwa nad "okupantem"wikipedia/domena publiczna
Trzy samorządy, na których terenie znajdowałby się obiekt, już porozumiały się i zamierzają sfinansować powstanie muzeum upamiętniające zwycięstwo nad „polskim okupantem” - pisze Kurier Wileński.

Litewski historyk prof. Valdas Rakutis zaproponował utworzyć pod miejscowością Giedrojcie park litewskiej glorii narodowej, który upamiętniałby zwycięstwo nad Polakami.

Trzy litewskie samorządy miały się już porozumieć w tej kwestii i zamierzają sfinansować powstanie muzeum upamiętniające zwycięstwo nad „polskim okupantem”. Kurier Wileński zaznacza, że byłoby to pierwsze na Litwie muzeum upamiętniające narodową walkę z „okupantem”.

– Inicjatywa jest już uzgodniona i trzy samorządy mają zrealizować ten projekt – mówi „Kurierowi” prof. Valdas Rakutis. Według niego, już 20 października merowie rejonów malackiego, wiłkomierskiego i uciańskiego mają podpisać umowę ws. utworzenia parku poświęconego zwycięskiej walce Litwinów nad „polskim okupantem”.

Podpisanie umowy jest powiązane z rocznicą polsko-litewskiej bitwy pod Giedrojciami. W nocy z 20 na 21 listopada 1920 roku po 14-godzinnej walce litewskie oddziały odbiły Giedrojcie z rąk armii gen. Żeligowskiego. Bitwa ta nie miała większego znaczenia w polsko-litewskim konflikcie 1920 roku, jednak była symbolicznym zwycięstwem dla dążących do niepodległości Litwinów – czytamy w gazecie.

Litewski historyk nie boi się też tego, że pomysł wykorzysta rosyjska propaganda po to, by jeszcze bardziej skłócić Polaków i Litwinów. – Nie możemy oglądać się na zamiary naszych przeciwników, bo oni każdą inicjatywę potrafią wykorzystać dla swoich celów. Tymczasem w naszych stosunkach istnieje ten wrzód, który musimy wspólnie usunąć, a najlepszym sposobem na jego pozbycie się jest otwarta dyskusja na ten temat — tłumaczy prof. Rakutis.

 

Źródło: kurierwilenski.lt, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze