Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Na Białorusi skazano kilka osób za upamiętnienie zabitych w Kijowie

mc 19:43 23 stycznia 2015
FLICKR/MIKESTUARTWOOD/CC BY 2.0
Sąd w Mińsku skazał dziś na kary od kilku do kilkunastu dni aresztu oraz grzywnę uczestników wczorakszej akcji upamiętnienia pierwszych ofiar śmiertelnych ubiegłorocznych starć protestujących z milicją w Kijowie.

Dwóch działaczy sąd skazał na 15 dni aresztu, dwóch – na 10 dni, jedną działaczkę – na 5 dni, jedną – na grzywnę w wysokości 3,6 mln rubli białoruskich (900 zł).

Chcieli upamiętnić zabitego Białorusina

Uczestnicy akcji zebrali się wczoraj wieczorem przy pomniku Tarasa Szewczenki w Mińsku, gdzie złożyli kwiaty, zapalili znicze i rozwinęli duży portret Białorusina Michaiła Żyznieuskiego, jednego z dwóch pierwszych zabitych w styczniu ubiegłego roku w starciach protestujących z oddziałami milicji w Kijowie. Chwilę się modlono, uczczono zabitych minutą ciszy, a także odśpiewano hymn Ukrainy i białoruski hymn religijny "Mahutny Boża" (Boże Wszechmogący).

Sąd w Mińsku uznał, że oskarżeni dopuścili się udziału w nielegalnym masowym zgromadzeniu.

Żyznieuski, który został zabity 22 stycznia ub.r., miał 25 lat, mieszkał na Ukrainie od 2005 r. Wraz z nim zginął 21-letni Serhij Nihojan, pochodzący z Dniepropietrowska obywatel Ukrainy pochodzenia ormiańskiego.

Źródło: pap, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze