Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie ponownie otwarte

AKŁ 20:30 14 lipca 2020
Strona główna Muzeum Chopina w WarszawieMuzeum Chopina w Warszawie
Maskę pośmiertną, fortepian marki Ignace Pleyel należący do kompozytora w ostatnich latach życia czy pukiel włosów George Sand można będzie oglądać od środy 15 lipca w Zamku Ostrogskich. Kolekcja przybliża w multimedialny sposób życie i twórczość wybitnego pianisty i kompozytora.

Wystawa stała Muzeum Chopina, otwarta 1 marca 2010 roku w 200-lecie urodzin kompozytora, obejmuje dwanaście tematów zlokalizowanych na czterech poziomach zamku Ostrogskich (pałacu Gnińskich). Układ ekspozycji zaprojektowany został przez włoskie studio architektoniczne Migliore+Servetto, według scenariusza stworzonego przez zespół Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Wystawa wpisana jest w sposób wyrazisty i harmonijny zarazem w historyczne wnętrza odbudowanego po II wojnie światowej oraz zrewitalizowanego przed 2010 rokiem pałacu.

Zwiedzający Muzeum Chopina mają dowolność wyboru trasy zwiedzania w ramach zaprezentowanych tematów zlokalizowanych w następujących przestrzeniach:
na poziomie 0: Żelazowa Wola i młodzieńcze peregrynacje, Warszawa, Salon Mikołaja Chopina,
na poziomie +1: Salon paryski, Nohant, Kobiety,
na poziomie +2: Osobowość, Podróże po Europie, Śmierć,
na poziomie -1: Pianista, Kompozytor, Naśladowcy,
zwiedzaniem objęta jest również Sala koncertowa, w której prezentowane są np. nagrania z Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. Fryderyka Chopina.

W większości przestrzeni, szczególnie w sali Kompozytor, obecna jest muzyka Fryderyka Chopina w nagraniach najwybitniejszych pianistów dokonanych na fortepianach pochodzących z czasów kompozytora, przywołujących oryginalne brzmienie dzieł Chopina (nagrania z serii „The Real Chopin” wydanej przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina). Istotną warstwą ekspozycji są również dźwięki np. XIX-wiecznego Paryża, lekcji udzielanej przez Chopina, salonu czy natury łączącej się z nagraniami szkiców kompozycji Chopina obrazującej ważne dla twórczości letnie pobyty kompozytora w Nohant.

Na ekspozycji pokazywane są ważne obiekty z kolekcji Muzeum Chopina, w tym przynajmniej jeden oryginał rękopisu muzycznego Fryderyka Chopina. Oprócz niego na wystawie znajdziemy np. złoty zegarek podarowany w 1820 roku Chopinowi przez Angelikę Catalani, fortepian marki Ignace Pleyel należący do kompozytora w ostatnich latach życia, kalendarzyki osobiste z lat 1834, 1848 i 1849, których treść przejrzeć można w formie wirtualnej, serwetę z inicjałami FC wyhaftowanymi przez George Sand, pukiel włosów George Sand z kopertką z inicjałami GF [George Frederic] należący do Chopina, breloczek należący do Chopina z inicjałami FC, odlew lewej dłoni Chopina, portrety kompozytora autorstwa Franza-Xavera Winterhaltera, Teofila Kwiatkowskiego, Alberta Graefle’a, kosmyk włosów Chopina i maskę pośmiertną.

Źródło: Muzeum Chopina w Warszawie

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze