Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Mural w Legionowie upamiętniający bohaterów Bitwy Warszawskiej

RO 9:00 15 sierpnia 2020
Mural w Legionowiefacebook @ Murale - malarstwo ścienne - Murals - mural art
- Stulecie bitwy Warszawskiej to wielkie wydarzenie w naszej historii. To była wiktoria, która nastała dosłownie zaraz po wybiciu się naszej Ojczyzny na niepodległość. Nasi przodkowie oparli się nawale Rosji komunistycznej, uchronili Polskę, naszą państwowość, ale także całą Europę przed komunizmem rosyjskim - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości odsłonięcia muralu poświęconego Bitwie Warszawskiej.

Mural patriotyczny na murze okalającym Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni w Legionowie powstał w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Przypomina bohaterów polskiego zwycięstwa nad Armią Czerwoną. Zwycięstwa, które uchroniło Europę przed bolszewikami.

Autorem muralu patriotycznego jest profesor Rafał Roskowiński, doktor sztuk pięknych, malarz muralista. - Mural nie musi uczyć historii, ale musi dawać inspiracje. Jeśli ktoś kto będzie tu przechodził zastanowi się nad tym co przedstawia mural, to i tak będzie wielki sukces – powiedział profesor Rafał Roskowiński.

Mural prezentuje najważniejsze walki, w tym m.in. boje pod Ossowem i Radzyminem, kontruderzenie z rejonu rzeki Wieprz. Pokazuje zaangażowanie różnych rodzajów wojsk i służb w zwycięstwo, w tym m. in. udział Ochotniczej Armii, a także Ochotniczej Legii Kobiet, działalność radiowywiadu i kryptologów, walki piechoty, kawalerii, artylerii, czołgów, starcia powietrzne polskiego lotnictwa, a także udział kapelanów wojskowych, w tym ks. Ignacego Skorupki.

Mural prezentuje postacie najważniejszych dowódców wojskowych, m.in. Marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. Józefa Hallera, gen. Tadeusza Rozwadowskiego, gen. Franciszka Latinika. Fragmenty muralu przedstawiają także wsparcie udzielane Polsce przez inne kraje, w tym m.in. udział ochotników, np. pilotów amerykańskich z 7. Eskadry myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki, żołnierzy francuskich i sprzymierzonych oddziałów ukraińskich oraz pomoc udzieloną przez Węgry.

Źródło: GOV, Facebook

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze