Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Mucha: Nie ma konfliktu Polska–Izrael

AS 7:50 15 stycznia 2020
Telewizja Republika
Postrzegam to w kategoriach pewnej prowokacji rosyjskiej, na którą trzeba odpowiadać w sposób merytoryczny, stonowany, ale i adekwatny do sytuacji – mówi o Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie minister Paweł Mucha.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz poinformował, że w Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie, które odbędzie się 23 stycznia, weźmie udział przedstawiciel Polski. Portal Niezależna.pl informował kilka dni temu, że będzie nim ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski. Czy potwierdza Pan tę informację?

Komunikat na ten temat wyda MSZ. Mogę jedynie powiedzieć, że w tej sprawie jest bliska współpraca między MSZ a Kancelarią Prezydenta.

Organizatorem Światowego Forum Holokaustu nie jest państwo Izrael, lecz prywatna fundacja, co należy wyraźnie podkreślić. Jednak czy w kontekście tego, że prezydent nie dostał prawa głosu na tym wydarzeniu, możemy mówić o jakimś konflikcie na linii Polska–Izarel?

Nie. Również ambasador Izraela w Polsce mówił bardzo wyraźnie, że to są sfery, które nie są sferami aktywności państwa Izrael. Mamy też sygnały od polskich Żydów, że prezydent podjął słuszną decyzję i nie może się godzić na to, żeby wobec prowokacji rosyjskich, przy przemówieniu prezydenta Putina, uwłaczano Polsce. Nie postrzegam tego w kategoriach konfliktu na linii Polska–Izrael. Postrzegam to w kategoriach prowokacji rosyjskiej, na którą trzeba odpowiadać w sposób merytoryczny, stonowany, ale i adekwatny do sytuacji.

Na forum w Jerozolimie ma przemawiać prezydent Rosji Władimir Putin. Wielu jest zdania, że może on wówczas ponownie zaatakować Polskę. Pan prezydent po ostatnich słowach Putina nie zdecydował się wydać oficjalnego stanowiska, choć były reakcje ze strony MSZ oraz oświadczenie premiera Morawieckiego, które powstało przy współpracy z prezydentem. Czy jeśli na Światowym Forum Holokaustu Putin znów będzie kłamał w sprawie Polski, to prezydent wyda stosowny komunikat?

Prezydent wypowie się w Auschwitz 27 stycznia. Na pewno media światowe będą transmitowały te wydarzenia – będą koronowane głowy państw, prezydenci, międzynarodowe delegacje, ocaleni z Holokaustu. Jestem przekonany, że polski głos wybrzmi. Na dzisiaj mamy reakcję światowej opinii publicznej, która bardzo krytycznie odnosi się do niezgodnych z prawdą historyczną wypowiedzi Putina

 CAŁY WYWIAD W DZISIEJSZEJ "GAZECIE POLSKIEJ CODZIENNIE"
 
ROZMAWIA: LIDIA LEMANIAK 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze